autor: TRz
Wymalowany rok temu mural o górniczej tematyce w centrum Tarnowskich Gór jest na razie jedynakiem, ale w przyszłości mają się pojawić kolejne tego rodzaju wielkopowierzchniowe malowidła w śródmieściu. Następne ma powstać niedaleko dworca kolejowego.
- Na jego wykonanie ogłosimy, podobnie jak z muralem koło parkingu po Tarmilo, konkurs. Tematyka będzie nawiązywać do historii naszego miasta. Nie wiemy, czy będzie związana z gami - informuje Ewa Kulisz z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Pierwszy mural powstał na ścianie bocznej kamienicy, która została odsłonięta po wyburzeniu Zakładów Odzieżowych Tarmilo Sp. z o.o. Zakłady te zbudowano w latach 1966-1967 przy wychodzącej z rynku na zachód ul. Opolskiej. Ich budynek wyburzono w październiku i listopadzie 2019 r. Teren po zakładach zamieniono na parking samochodowy. Parking został otwarty na samym początku 2021 r.
Jednocześnie stała się widoczna nawet z rynku ściana kamienicy, sąsiadującej z Tarmilem od strony zachodniej. Kamienica ta powstała prawdopodobnie w 1889 r. To prywatny budynek. Zarządcą kamienicy jest wspólnota mieszkaniowa, w której miasto ma 24 proc. udziałów. Na wschodniej ścianie kamienicy postanowiono wykonać mural, czyli wielkoformatowe malowidło. Przedstawia ono scenki z górniczej działalności gwarków tarnogórskich.
- Mural był gotowy wiosną 2022 r. Miasto ma podpisaną umowę ze wspólnotą zarządzającą budynkiem: 20 lat to miasto opiekuje się muralem, konserwuje go - zapewnia Ewa Kulisz.
Tak więc co najmniej do 2044 r. mural ma być odnawiany i przypominać o górniczych tradycjach miasta. Warto też przypomnieć, że mniejszy mural nawiązujący do odbywającego się co roku we wrześniu pochodu gwarkowskiego wykonany został na budynkach garaży na Osadzie Jana, wzdłuż obwodnicy.
Drugi wielki mural o tematyce nawiązującej do historii miasta zaplanowany został obok dworca kolejowego. Tam tworzony jest parking dla samochodów i rowerów. Docelowo utworzonych ma tam być 200 miejsc na samochody osobowe, również z postojem do 1 minuty. Prócz tego przewidziano 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania. Niezmotoryzowani będą mogli skorzystać z zadaszonych miejsc dla 100 rowerów wraz z punktem ładowania pojazdów elektrycznych. Może to zachęcić osoby przyjeżdżające koleją do Tarnowskich Gór do tego, aby dalej ruszyły po mieście innym środkiem transportu.