Opracowała: AMC
84. rocznica walk obronnych na Śląsku
Oddział IPN w Katowicach, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Gmina Wyry oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach zapraszają na uroczystość, która odbędzie się w ramach obchodów 84. rocznicy walk obronnych na Śląsku. Wydarzenie odbędzie się 2 września 2023 r. o godz. 11. przy pomniku „Pamięci Żołnierzy Września 1939", który znajduje się w Gostyni przy ul. Tęczowej.
Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ppłk. Władysława Kiełbasę, która została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Ppłk. Władysław Kiełbasa urodził się 31 grudnia 1893 r. w Ptaszkowej k. Nowego Sącza. W latach 1914-1915 odbywał służbę wojskową w armii austro-węgierskiej, gdzie był zaszeregowany w 20 Pułku Piechoty stacjonującym w Tarnowie. W czasie wielkiej wojny brał udział w walkach toczonych na froncie włoskim i rosyjskim. W 1918 r. wstąpił do Armii Polskiej i rozpoczął służbę w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu.
W kolejnych latach brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wyprawie kijowskiej. W 1928 r. rozpoczął służbę w 22 batalionie Korpusu Ochrony Pogranicza w Nowych Trokach. Natomiast w 1932 r. został przeniesiony do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie, gdzie pełnił funkcję dowódcy 3 a następnie 2 batalionu. Od 1938 r. pełnił służbę w 73 Pułku Piechoty w Katowicach. Pełnił wówczas funkcję dowódcy 2 batalionu stacjonującego w Oświęcimiu oraz komendanta garnizonu.
W czasie kampanii wrześniowej '39 r. został ranny podczas toczonych walk na terenie Wyr. Zmarł 2 września 1939 r. w szpitalu w Mikołowie. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz pośmiertnie Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.