Staw na terenie kopalni

 autor: JM

Staw, który kiedyś znajdował się na terenie kopalni, zamienił się w miejsce do wypoczynku
 
Wokół stawu Kozubek w Katowicach, kosztem blisko 1,8 mln zł, został wybudowany park. Zbiornik dawniej znajdował się na terenie kopalni Kleofas.
Nowy park, który powstał wokół stawu Kozubek, został otwarty w środę, 13 września. Zbiornik znajduje się na granicy osiedla Witosa, dzielnicy Załęże oraz chorzowskiej dzielnicy Batory, na dawnym pokopalnianym terenie należącym wcześniej do nieistniejącej już kopalni Kleofas.
Jak wskazali przedstawiciele Katowic, w ramach prac wykonano m.in. nawierzchnie piesze z kostki betonowej i nawierzchnie mineralne, natomiast w miejscach, gdzie znajdują się urządzenia siłowni zewnętrznej wykonana została nawierzchnia bezpieczna. Nad samym stawem pojawił się drewniany podest z modrzewia syberyjskiego. Oprócz tego wokół stawu znajdują się ławki, leżaki, kosze, stojaki na rowery, a także urządzenia do zabawy dla dzieci.
Prace przy stawie Kozubek polegały m.in. na niwelacji nierówności terenu, oczyszczeniu strefy brzegowej oraz przestrzeni do 5 m w głąb zbiornika. Posadzone zostały także nowe rośliny. Powierzchnia parku nad stawem wynosi prawie 21 tys. m2, a więc równa jest trzem boiskom piłkarskim, natomiast powierzchnia samych terenów zielonych jest tu prawie 13 tys. m2. Wśród drzew, które się tu znajdują, można wymienić brzozy brodawkowate, robinie akacjowe, wierzby, bez czarny, śliwę mirabelę, klony jednolistne, topole, wiśnie, jesiony, dęby, jabłonie.
Dla dzieci stworzony został plac zabaw z różnego typu urządzeniami: bujakiem, karuzelą, huśtawkami czy równoważnią. Ze zrewitalizowanej przestrzeni będzie można korzystać w bezpieczny sposób również po zmroku, gdyż na całym terenie zamontowano nowoczesne lampy. Miejsce to jest również dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Rewitalizacja stawu rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, a zakończyła we wrześniu br. Jej koszt wyniósł blisko 1,8 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.
- Zrewitalizowany Staw Kozubek to kolejna zielona przestrzeń w naszym mieście. W rejonie osiedla Witosa i Załęża mieszkańcy zyskali przyjemne, kameralne, urokliwe miejsce. Myślę, że dla mieszkańców tej części miasta będzie to ciekawe miejsce odpoczynku, ze względu na jego historię, gdyż znajduje się on na terenie należącym w przeszłości do kopalni Kleofas. Rewitalizacja objęła stworzenie placu zbaw, montaż oświetlenia oraz ławek i leżaków – podsumowuje inwestycję Marcin Krupa, prezydent Katowic - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.