Fundacja wsparła

autor: Jacek Madeja

 modernizację szkół
 
Fundacja JSW przekazała środki na wsparcie dwunastu szkół, w których podczas tegorocznych wakacji zmodernizowano dotychczasowe pomieszczenia na nowoczesne pracownie. Fundacja JSW od czterech lat sukcesywnie udziela finansowego wsparcia placówkom oświatowym na obszarze działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Jak wskazują przedstawiciele Fundacji JSW, przekazane środki pozwoliły na utworzenie nowoczesnych i interaktywnych pracowni językowych w trzech szkołach podstawowych w Jastrzębiu-Zdroju, w których łącznie będzie mogło uczyć się 72 uczniów. Wspólnym mianownikiem był także zakup interaktywnych monitorów, które poprawią ergonomię i jakość nauki.
Na finansowe wsparcie Fundacji JSW w utworzeniu nowoczesnych pracowni informatycznych mogła liczyć również SP nr 2 w Radlinie oraz SP w Marklowicach Górnych. Placówki otrzymały darowiznę na doposażenie pracowni w ergonomiczne komputery. Łącznie do tych dwóch szkół trafiło 35 nowych komputerów i laptopów. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gorzyczkach natomiast może pochwalić się nową pracownią matematyczną, w której dzięki darowiźnie Fundacji JSW znajduje się 65-calowy interaktywny monitor, tablica, meble, komputer i pomoce dydaktyczne.
W ramach wspierania lokalnych szkół, fundusze popłynęły również do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanicy (gmina Pilchowice) oraz Publicznego Przedszkola nr 15 w Jastrzębiu-Zdroju. W tych obiektach pojawiły się nowe, interaktywne monitory, które będą wykorzystywane przez kadrę nauczycielską do prowadzenia ciekawych i angażujących zajęć z dziećmi i młodzieżą.
Zarząd Fundacji JSW nie zapomniał również o klasach patronackich Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w których szkolą się przyszłe kadry Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jedna z takich klas jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach, do której trafiły pieniądze na zakup trzech stołów warsztatowych, narzędzi do obróbki metalu oraz mebli do przechowywania narzędzi.
Jastrzębska Spółka Węglowa powołała Fundację JSW w kwietniu 2019 roku. Podstawowym celem działania fundacji jest organizacja wsparcia dla społeczności lokalnych na obszarze działania Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Fundacja wspiera instytucje i organizacje oraz samorządy w czterech głównych obszarach: kultura i tradycja, wypoczynek i rekreacja, nauka i edukacja oraz zdrowie i bezpieczeństwo.
W zeszłym roku Fundacja JSW zaangażowała się w realizację oraz wsparcie aż 251 projektów i przedsięwzięć, przekazując łączne wsparcie o wartości 6 541 724 zł.