Dwa pierwsze miejsca

autor: Adam Maksymowicz

 zajmują odkrywkowe kopalnie w USA
 
Popularny afrykański portal górniczy Mining Reviev Africa publikuje listę największych kopalń węgla kamiennego na świecie (The Top 10 coal mines of the Word -20 października 2023). Ukazuje się ona bez żadnych komentarzy, a podane wiadomości o kopalniach są zaledwie zdawkowe. Pomimo tych braków, zestawienie to jest bardzo interesujące.
Dwa pierwsze miejsca zajmują odkrywkowe kopalnie w Stanach Zjednoczonych. Są to North Antelope Rochelle i Black Thunder w stanie Wyoming. Pierwsza z nich wydobyła 60 mln ton węgla w 2022 r., przy posiadanych zasobach 1,4 mld ton i zatrudnieniu ok. 1 tys. osób. Druga - Black Thunder znajduje się w tym samym stanie i aktualnie posiada te same parametry wydobywcze z połową zasobów, jakie ma Anthelope Rochelle. To, że największe na świecie kopalnie węgla są w Stanach Zjednoczonych, które żądają restrykcyjnej polityki dekarbonizacji na całym świecie, wydaje się być czymś niezrozumiałym. Tym czasem, jest to polityka usankcjonowana konstytucją tego kraju, która w sprawach lokalnych zezwala poszczególnym stanom na własne decyzje, niezależnie od polityki federalnej.
Stan Wyoming, gdzie znajdują się te właśnie kopalnie, korzysta z tego prawa. Podobnym wydarzeniem są skierowane z USA do Chin żądania ograniczenia bieżącego wydobycia węgla w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Okazuje się, że szósta na tej liście chińska odkrywkowa kopalnia węgla Antaibao w Mongolii Wewnętrznej w 2021 roku wybudowana została wspólnie z USA (China Daily - The final agreement for the Pingshuo Antaibao Open-pit Coal Mine in Shanxi, co-developed by China and the US, was signed in Beijing, 28 czerwca 2021). Jej wydobycie w 2022 r. wyniosło 29 mln ton.
Kolejnym przykładem jest L&L Energy, amerykańska firma zajmująca się wydobyciem i dystrybucją węgla w Chinach, która zawarła umowę nabycia większościowego pakietu kontrolnego (60 proc.) podziemnej kopalni węgla DaPing zlokalizowanej w PanXian w prowincji Guizhou w Chinach (Engineering & Mining Journal -- L&L Acquires DaPing in China,11 kwietnia 2011). Jest to na aktualnej liście 9 największa kopalnia na świecie. Towarzyszy jej zła sława, gdyż 20 października 2004 r. w wyniku wybuchu metanu zginęło w niej 148 górników.
Amerykańskie inwestycje w budowę chińskich kopalń węgla kamiennego, mimo wspomnianej dekarbonizacyjnej retoryki, są w tym kraju czymś naturalnym. Wynika to z prywatnego kapitału, który uczestniczy w interesach czysto biznesowych, a nie politycznych, czy też programowych rządu tego kraju.
Łącznie z chińskimi kopalniami USA ma 4 największe kopalnie węgla kamiennego na świecie. Co najważniejsze - one dobrze prosperują, przynoszą dochody i nikt nie domaga się ich zamknięcia, ani nie nakłada na nie żadnych restrykcji. Produkowany w nich węgiel sprzedawany jest na pniu, tak w Chinach, jak i w USA.
Pozostałe z tej listy kopalnie są mniej intrygujące. Na trzecim miejscu znajduje się kopalnia węgla Kaltim Prima (Indonezja), która położona jest we wschodnim Kalimantanie. Kopalnia posiada 1073,1 mln ton zasobów eksploatacyjnych węgla z jego wydobyciem 70 mln ton rocznie. Czwarte miejsce zajmuje kopalnia węgla Cerrejón (Kolumbia). To czynna kopalnia odkrywkowa w La Guajira. Jej wydobycie w 2022 r. wyniosło 19,7 mln ton.
Piąte miejsce należy do odkrywkowej kopalni węgla Yiminhe (Chiny), kopalni węgla zlokalizowanej w Mongolii Wewnętrznej w Chinach. W najbardziej wymagających warunkach klimatycznych zakład wydobywa około 26 mln ton węgla rocznie.
Kopalnia węgla Shengli (Chiny) jest siódma na tej liście. Zlokalizowana w Mongolii Wewnętrznej w Chinach, jest jedną z największych czynnych kopalni węgla w tym kraju. Posiada zdolności produkcyjne na poziomie 28 mln ton rocznie, a zasoby szacowane są na 1,89 mld ton.
Ósme miejsce zajmuje chińska kopalnia odkrywkowa Hei Dai Gou (Chiny), położona w Mongolii Wewnętrznej w Chinach, znana z dużych mocy produkcyjnych węgla o niskiej zawartości siarki i fosforu, osiągając roczną produkcję na poziomie 31 mln ton. Szacuje się, że kopalnia zawiera 1,5 mld zasobów eksploatacyjnych.