Nie żyje 32 górników

Polska Agencja Prasowa

Katastrofa w kazachskiej kopalni. Nie żyje 32 górników. Trwa akcja
 
Liczba ofiar śmiertelnych pożaru, który wybuchł w nocy z piątku na sobotę, 27-28 października, w kopalni im. Kostenki w Karagandzie w Kazachstanie wzrosła do 32 – powiadomiły media, powołując się na kazachstańskie służby ratunkowe. Kontynuowane są poszukiwania 14 górników.
Jak poinformowała redakcja portalu Azattyk (Radia Swoboda), w momencie wybuchu pod ziemią znajdowało się 252 górników. Do szpitali trafiło 17 osób, jeszcze jedna nie wymagała hospitalizacji. Większość poszkodowanych ucierpiała na skutek zatrucia gazem. 
Prezydent Kasym-Żomart Tokajew ogłosił, że 29 października będzie w kraju dniem żałoby narodowej. Kazachstański lider przyjechał do Karagandy, gdzie spotkał się z bliskimi górników. 
Tokajew polecił też rządowi zerwanie współpracy inwestycyjnej z właścicielem kopalni, firmą ArcelorMittal Temirtau. 
Rząd planuje przejąć jej aktywa na rzecz państwa w związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie śmiertelnymi wypadkami w obiektach górniczych i przemysłowych tej firmy, należącej do brytyjskiego miliardera Lakshmi Mittala. 
Według danych portalu Azattyk w ciągu ostatnich 15 lat w obiektach należących do przedsiębiorstwa zginęło ponad 120 osób.