Pierwsze uroczystości

autor: MD

 barbórkowe w tym roku w Bytomiu
 Bytomska kopalnia Centrum oraz Administracja Zasobów Mieszkaniowych, czyli oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń, rozpoczęły tegoroczny sezon obchodów barbórkowych. Oba oddziały zorganizowały wspólną uroczystość w piątek, 27 października. Warto dodać, że była to ostatnia Barbórka w likwidowanej kopalni Centrum. W czasie uroczystości przyznano odznaczenia i stopnie górnicze.
W barbórkowych obchodach wzięli m.in. Janusz Smoliło, prezes SRK, który wcześniej był m.in. dyrektorem kopalni Centrum oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Górnicza Orkiestra Dęta Bytom.
Przypomnijmy, że likwidacja kopalni Centrum ma potrwać do końca roku. Potem w miejscu kopalni zacznie funkcjonować pompownia stacjonarna. Będzie ona pełnić kluczową rolę dla zabezpieczenia Niecki Bytomskiej. Po zakładzie górniczym pozostanie też trochę zabudowań. Część z nich będzie wykorzystywana właśnie przez pompownię. Pozostałe będą natomiast pod opieką konserwatora zabytków.
Początki kopalni Centrum nie są związane z węglem kamiennym, ale z rudami cynku i ołowiu. Zakład został bowiem założony na terenie dawnych kopalń tych metali. Eksploatację rozpoczęto w 1878 r. od najpłycej zalegającego pokładu 404.
Kopalnia z racji swojego położenia była wpisana w skomplikowane losy Górnego Śląska. Gdy powstała, Bytom znajdował się w granicach Cesarstwa Niemieckiego. W 1921 r. przy podziale Górnego Śląska miasto zostało w Niemczech. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się zdecydowana większość mieszkańców w czasie plebiscytu. Po 1945 r. kopalnia znalazła się w granicach Polski. Wówczas nazwę Karsten-Zentrum zmieniono na Centrum. Pod tym szyldem kopalnia działała pięć lat. W 1950 r. jej nowym patronem został bułgarski komunista Georgi Dymitrow. Pod tą nazwą kopalnia fedrowała do 1990 r. To załoga, w czasie referendum, zadecydowała o powróceniu do nazwy Centrum.
W 1993 r. zakład został włączony do Bytomskiej Spółki Węglowej. To w tych strukturach przyłączono do niej KWK Szombierki. W 1999 r. kopalnia Centrum ponownie stała się zakładem jednoruchowym. W 2003 r. trafiła do Kompanii Węglowej. Tam w 2005 r. zadecydowano o jej połączeniu z KWK Bobrek. W 2015 r. zakłady rozdzielono. KWK Centrum w maju 2015 r. trafiła właśnie do SRK, gdzie rozpoczął się proces jej likwidacji.