Chiny to prawdziwa górnicza

Prezentacja

 potęga stawiająca na nowoczesne technologie
 Chińczycy nie mają zamiaru rezygnować z węgla, bo jest to niezawodny i stabilny surowiec energetyczny. Jeszcze w ub.r. chińskie władze nakazały producentom węgla zwiększenie zdolności wydobywczych o 300 mln ton, co odpowiadało wówczas miesięcznej produkcji węgla w tym kraju. Chiny zwiększają również import węgla z zagranicy. Państwo Środka będzie w najbliższych latach dalej rozwijać portfel elektrowni węglowych, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne.
Chiny należą do światowej czołówki krajów inwestujących w przemysł węgla kamiennego. To prawdziwa górnicza potęga stawiająca na nowoczesne technologie, bezpieczeństwo pracy, a przy tym także na rozwój badań i innowacji w tym zakresie. W kraju, który produkuje 3,5 mld t tego surowca rocznie, funkcjonują setki instytutów i wyższych uczelni prowadzących intensywne badania w wielu obszarach, tj.: innowacyjnych technologii wydobycia, zwalczania zagrożeń naturalnych, ochrony powierzchni terenu czy też zagospodarowania odpadów. Prace naukowo-badawcze prowadzone są w znakomicie wyposażonych laboratoriach, do obliczeń wykorzystuje się zaawansowane metody numeryczne, a badania wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i przyrządów pomiarowych. Chińscy naukowcy i praktycy związani z przemysłem wydobywczym od lat ściśle współpracują ze stroną polską. W dniach od 25 do 28 października br. delegacja polskich spółek produkujących dla sektora górniczego przebywała na targach China Coal & Mining EXPO 2023 w Pekinie. Targi cieszą się dużą renomą na świecie. To nie tylko wystawa, ale też seria seminariów technicznych oraz forum poświęcone perspektywom rozwoju sprzętu dla górnictwa. Biorą w nich udział przedstawiciele instytutów badawczych i przedsiębiorstw zajmujących się opracowywaniem technologii i sprzętu zarówno dla górnictwa podziemnego, jak i odkrywkowego. Targi uznawane są za okno na przyszłość branży, w którym innowacje spotykają się z popytem. To właśnie tam, w Pekinie, podobnie jak na Międzynarodowych Targach EXPO KATOWICE, poszukuje się nowych możliwości współpracy, odkrywa nowe rynki, buduje marki i identyfikuje nowe trendy w światowej gospodarce.
Podczas tegorocznej edycji wystawiano urządzenia automatyki oraz elektroniki górniczej, narzędzia górnicze, maszyny i urządzenia do robót przygotowawczych i pomocniczych oraz do mechanicznej przeróbki węgla, kompleksy ścianowe i obudowy górnicze, kompleksy kombajnowe, maszyny stosowane do eksploatacji węgla brunatnego, urządzenia dla kopalnictwa rud, maszyny i urządzenia wiertnicze, pompy, sprężarki i wentylatory, hydraulikę, przenośniki taśmowe, węże, paski klinowe, urządzenia służące ochronie środowiska, urządzenia napędowe – generatory prądu, silniki (gazowe, spalinowe, elektryczne), urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne, chemię przemysłową dla górnictwa podziemnego oraz kotły grzewcze. Z kolei wystawcy z branży energetycznej zaprezentowali: urządzenia wytwórcze energii elektrycznej i termicznej, kotły, turbiny, generatory dla elektrowni i elektrociepłowni, urządzenia przesyłowe, linie energetyczne SN, WN, NN – napowietrzne i kablowe wraz osprzętem, automatykę i elektronikę dla urządzeń elektroenergetycznych oraz urządzenia pomiarowo-kontrolne dla celów energetycznych (liczniki, zegary sterujące, mierniki wskaźnikowe). Z kolei oferta elektroenergetycznej myśli naukowo-technicznej i projektowania kompletnych elektrowni obejmowała urządzenia dla energetyki cieplnej, urządzenia i materiały izolacyjne, nowe technologie dla energii odnawialnych oraz rozwiązania służące ochronie i bezpieczeństwu pracy.
– Firmy prezentujące swoje wyroby na Targach EXPO KATOWICE prezentowały również swoje produkty w Pekinie – zwraca uwagę Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A. – Fasing – jedna z największych na świecie firm produkujących łańcuchy dla przemysłu górniczego; Famur – nasz czołowy producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego; Takoni – spółka wyspecjalizowana w produkcji technicznych wyrobów elastomerowych dowolnych kształtów i zastosowań; TIP TOPOL – oferujący górnictwu, hutom, elektrociepłowniom, zakładom chemicznym, a także innym gałęziom przemysłu materiały do naprawy i łączenia taśm przenośnikowych; Spółka Eickhoff – znana w Polsce głównie z produkcji kombajnów ścianowych dla górnictwa oraz przekładni do napędu przenośników ścianowych; Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Górniczych ABMEC; Ferrit – czeski producent systemów transportowych dla górnictwa; Prysmian – światowy lider innowacji w zakresie technologii kablowych; Sew Eurodrive – firma znana z produkcji motoreduktorów, przekładni, silników, komponentów do instalacji decentralnych oraz napędów sterowanych elektronicznie; Thiele – czołowy dostawca stalowych łańcuchów i odkuwek dla przemysłu wydobywczego.
Wśród zwiedzających byli przedstawiciele znanych polskich producentów: Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom, Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG, Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych Damel, Grupa Carboautomatyka Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki oraz Zakłady Mechaniczno-Kuźnicze WOSTA, którzy uczestniczyli w Polskiej Misji Gospodarczej zorganizowanej przez EXPO Katowice.
Co warte podkreślenia, polska delegacja, jako grupa VIP, zaproszona została do uczestnictwa w forum przed oficjalnym otwarciem Targów China Coal & Mining EXPO 2023. Polscy przedsiębiorcy, produkujący na rynki górnicze, wzięli również udział w rozmowach biznesowych, m.in. w Ambasadzie Polskiej w Pekinie, gdzie zostali przyjęci przez Mariusza Orbacha, pierwszego sekretarza Sekcji Ekonomicznej Ambasady RP w Pekinie. Ponadto spotkali się z prof. Qu Xian Chao, wieloletnim byłym dyrektorem Instytutu China Coal Technology and Engineering Group International Engineering Co., Ltd. Rozmawiano o współpracy i promocji polskich firm okołogórniczych w Chinach.
Udział w targach China Coal & Mining Expo 2023 był świetną okazją do promocji oferty naszych firm, poznania wymagań branży górniczej w Azji oraz nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych. To idealna przestrzeń do zwiększenia widoczności firmy i rozszerzenia jej działania – podkreślali przedstawiciele Polskiej Misji Gospodarczej.