Środki unijne

Polska Agencja Prasowa

 Ogółem do woj. śląskiego ma trafić ze źródeł finansowania Sprawiedliwej Transformacji 2,2 mld euro
 Ponad 125 mln zł z nowych funduszy europejskich mają otrzymać tzw. firmy okołogórnicze z woj. śląskiego na przebranżowienie - poinformował w środę marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. To jedne z pierwszych rozdysponowanych tam środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Europejski Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Mechanism - JTM), który ma odpowiadać na wyzwania społeczne i gospodarcze w europejskich regionach górniczych, w Polsce został umieszczony w regionalnych programach regionów węglowych. Ogółem do woj. śląskiego ma trafić ze źródeł finansowania FST ok. 2,2 mld euro.
W środowej rozmowie na antenie Radia Katowice marszałek był pytany o fundusze europejskie dla regionu w kontekście wtorkowej informacji o pozytywnej ocenie przez Komisję Europejską zmienionego polskiego Krajowego Planu Odbudowy, czego zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU.
Chełstowski zaznaczył, że samorząd regionu odpowiada za podział środków unijnych z perspektywy na lata 2021-27 w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FE SL), w którym mieszczą się m.in. środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
- Tu ostatnio już ogłosiliśmy pierwsze rozstrzygnięcia - ok. 126 mln zł dla firm okołogórniczych na przebranżowienie - zaznaczył marszałek. A więc transformacja Śląska, która trwa od prawie 30 lat, teraz przyspiesza, bo są na to środki unijne - dodał.
Jak wynika z informacji w serwisie FE SL, rozstrzygnięcia zapadły już w naborze dotyczącym wsparcia dużych przedsiębiorstw na rzecz transformacji (działanie 10.04 FE SL), w którym wnioski wpływały od połowy kwietnia do połowy lipca br. Nabór ten miał charakter konkursu, do którego mogły zgłaszać się duże przedsiębiorstwa zidentyfikowane w programie FE SL oraz Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji woj. Śląskiego.
Największym z ośmiu wybranych do dofinansowania w tym naborze projektów (na łączną kwotę wsparcia 125,8 mln zł, o łącznej wartości 396,7 mln zł) jest projekt spółki Europejskie Technologie Górnicze, zakładający dywersyfikację działalności produkcyjnej - z obecnej okołogórniczej na budowlaną/drogową/ tunelową o wartości 159,2 mln zł, przy dotacji 49 mln zł.
Inne większe wybrane do dofinansowania projekty złożyły: Grenevia - dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia za 68,1 mln zł, przy dotacji 21,1 mln zł, czy Carboautomatyka - udowa nowego, niskoemisyjnego zakładu produkcyjnego przystosowanego do produkcji urządzeń i aparatury elektrycznej średniego napięcia za 50,8 mln zł, przy dotacji 16,3 mln zł.
Tauron uzyskał 9,5 mln zł dotacji do wartego 29,2 mln zł projektu Centrum Nowych Kompetencji - OZE i cyfryzacja w energetyce, a COIG - 6,2 mln zł do oszacowanego na 18,6 mln zł projektu Kompleksowe Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Na liście dużych przedsiębiorstw, które mogą korzystać z tych dotacji, są: Centrum Badań i Dozoru, COIG, Elektrometal, Elgór+Hansen, FASING, KONKO, MÓJ, Famur (obecnie Grenevia), PKiM Carboautomatyka, Europejskie Technologie Górnicze i Tauron Polska Energia.