Barbórka u ratowników

Opracowała: AMC  

 Żaden górnik w sytuacji zagrożenia nigdy nie pozostanie sam
 Pracownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu 28 listopada obchodzili Barbórkę. - Od ponad 100 lat kolebką ratownictwa górniczego jest miasto Bytom, a dokładniej dzielnica Rozbark, gdzie powstała pierwsza stacja powołana do życia decyzją tarnogórskich gwarków. Kontynuatorką misji zapoczątkowanej w 1907 roku jest obecnie Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, zatrudniająca kilkudziesięciu zawodowych ratowników górniczych, którzy dopiero po ostrej selekcji mogą rozpocząć szkolenie przygotowujące ich do działania w  ekstremalnie trudnych warunkach, kilkaset metrów pod ziemią - czytamy w nadesłanym komunikacie.
To właśnie w CSRG, wyjątkowym miejscu na mapie Polski odbyła się Ratownicza Barbórka, podczas której uhonorowano zasłużonych dla ratownictwa górniczego pracowników, tej szczególnie ważnej w systemie bezpieczeństwa zakładów wydobywczych instytucji. Uroczysta akademia była okazją do wręczenia medali oraz odznaczeń m.in. państwowych, które z upoważnienia Prezydenta RP wręczył prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego dr inż. Piotr Buchwald, a także tych nadanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Prezes CSRG podkreślał wyjątkowo wysoki poziom przygotowania zawodowych ratowników górniczych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt.
- Jestem dumny i zaszczycony faktem, że mogę kierować zespołem tak zdolnych i  zdeterminowanych w działaniu młodych ludzi, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia nie wahają się nieść pomoc poszkodowanym górnikom, często można by rzec w sytuacjach beznadziejnych. Wartości którymi się kierują zasługują na szczególny szacunek, bo mówimy tu o braterstwie, solidarności czy chęci niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi – mówił.
Te słowa zostały wypowiedziane przede wszystkim w kontekście niedawnej akcji ratowniczo-poszukiwawczej w KWK Pniówek, gdzie warunki były ekstremalnie trudne i miały bezpośredni wpływ na organizację i przebieg akcji.
Dr Buchwald podkreślił także, że Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego ma swoje priorytety, jednak jedną z głównych wartości dodanych jest współpraca z wieloma podmiotami na różnych płaszczyznach, która gwarantuje dalszy, dynamiczny rozwój spółki. Wspomniał o wieloletniej współpracy z Państwową Strażą Pożarną, GOPR czy o rozpoczętych w tym roku wspólnych ćwiczeniach grup wysokościowych CSRG i śląskiego garnizonu policji. Ważnym aspektem w działalności CSRG jest wsparcie jednostek naukowo-dydaktycznych, takich jak GIG-PIB, AGH, Politechnika Śląska czy KOMAG.
W nadesłanym komunikacie czytamy, że to także działania prowadzone poza głównym profilem CSRG. Prezes Buchwald wspomniał m.in. o tegorocznej akcji „Bezpieczne Wakacje”, w ramach której przygotowano do wakacyjnego, bezpiecznego wypoczynku, wraz ze szkoleniem z pierwszej pomocy, prawie pół tysiąca uczniów szkół średnich z  województwa śląskiego.
Prezes Buchwald podkreślił, iż wielowiekowe doświadczenie ratowników górniczych, ich obecne doskonałe przygotowanie, także sprzętowe, to gwarancja, że żaden górnik w sytuacji zagrożenia nigdy nie pozostanie sam - bez pomocy.