Biblioteka Śląska w nowej osłonie

Gmach Biblioteki Śląskiej przy ulicy Francuskiej 12

W 1927 roku konkurs na projekt Domu Oświatowego wygrali Józef Rybicki i Stanisław Tabeński. Po siedmiu latach ( problemy finansowe!) został oddany do użytku. Umieszczony został na niewielkiej, narożnej działce. Reprezentuje nurt funkcjonalizmu, zachował większość oryginalnej substancji – stalowe drzwi wejściowe z elementami aluminiowymi, stolarka wewnętrzna, balustrady, różnokolorowe posadzki i okładziny ścian z lastrico. Aula z balkonami jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. Jej parkiet, stiuki, żyrandol, kinkiety przenoszą nas w atmosferę wspaniałych lat trzydziestych.

1.02.24 r.  Bractwo Gwarków miało możliwość zapoznania się z historią gmachu, w którym mieści się obecnie jego nowa siedziba (Francuska 12). Oprowadzającym był pan dr inż. architekt Jacek Kamiński z Instytutu Dokumentacji Architektonicznej - również mieszczącym się w tym budynku. Budynek Domu Oświatowego, bo tak brzmiała jego oficjalna nazwa,  powstał w okresie międzywojennym z inicjatywy Towarzystwa Czytelni Ludowych z Poznania, które było jego pierwszym inwestorem.

W 1927 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku, w wyniku którego wybrano propozycję St. Tabeńskiego i J. Rybickiego, uwzględniając jej nowoczesny, modernistyczny kształt oraz monumentalny, reprezentacyjny charakter. Kłopoty finansowe Towarzystwa spowodowały, że stał się on własnością Skarbu Śląskiego i ostatecznie został ukończony w 1934 roku, stając się pierwszą siedzibą Biblioteki Śląskiej. Gmach oprócz biblioteki był również miejscem wystaw, konferencji, a nawet   balów karnawałowych. 

 

Po przeniesieniu większości zbiorów bibliotecznych do nowego budynku, po przeprowadzeniu niezbędnego remontu od 2012 r. obiekt działa dalej jako Dom Oświatowy. 
Myślę, że Bractwo Gwarków dobrze wpisze się w charakter działalności placówki, uzupełniając ją o górnicze elementy kultury Górnego Śląska. 
Zdjęcia w galerii