autor: Maciej Dorosiński
to sporo zmian personalnych w kierownictwach przedsiębiorstw górniczych
Marzec przyniósł szereg zmian kadrowych w spółkach związanych z sektorem wydobywczym. Na stanowiskach prezesów i wiceprezesów w sporej części firm pojawili się już nowi menedżerowie. Poniżej przedstawiamy sylwetki nowych sterników największych spółek z branży górniczej, którzy albo już objęli stanowiska, albo zrobią to w najbliższym czasie. Należy dodać, że jeszcze niektóre z postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska w zarządach trwają, a niektóre z powodu braku rozstrzygnięcia trzeba było ogłosić drugi raz.
Pierwsze istotne zmiany zaszły w KGHM Polska Miedź. W lutym w koncernie doszło do kadrowego trzęsienia ziemi. W jego efekcie ze stanowiskami pożegnali się dotychczasowy prezes Tomasz Zdzikot oraz wiceprezesi Mateusz Wodejko i Marek Pietrzak. W związku z tym spółka ogłosiła konkurs na stanowiska menedżerskie. Aplikacje były przyjmowane do 28 lutego do godz. 12. 6 marca rada nadzorcza zadecydowała o tym, że nowym prezesem zostanie Andrzej Szydło. To absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, a także Szkoły Menedżerów w Przemyśle oraz Studium Strategicznego i Operatywnego Zarządzania w Przedsiębiorstwie. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania wartością firmy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest menedżerem specjalizującym się w zarządzaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań oraz realizacji projektów inwestycyjnych i remontowych. Zajmował się m.in. wdrażaniem zarządzania według norm ISO oraz Zintegrowanych Systemów Zarządzania. Od początku kariery zawodowej związany z KGHM Polska Miedź, gdzie przeszedł drogę od mistrza zmianowego Huty Miedzi Głogów, przez kierownika wydziału elektrociepłowni, głównego energetyka, dyrektora ds. technicznych oraz dyrektora naczelnego tego oddziału. W latach 2010-2014 pracował w Centrali KGHM Polska Miedź na stanowisku dyrektora Departamentu Infrastruktury Produkcyjnej, dyrektora Departamentu Technologii oraz dyrektora Programu Modernizacji Pirometalurgii.
Zmiany miały miejsce także w największej polskiej spółce węglowej, czyli Polskiej Grupie Górniczej. Nowym prezesem został Leszek Pietraszek, który na stanowisko został wybrany 11 marca. Stery w spółce objął tydzień później. Leszek Pietraszek do tej pory nie był związany z górnictwem, choć w latach 2020-23 był w radzie nadzorczej spółki Haldex. Pietraszek (jak można się dowiedzieć z jego biogramu na stronie Krajowego Centrum Prawa Karnego) to członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Politologia. Ukończył też studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, studia MBA na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz zdał egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych. Nowy prezes PGG to były funkcjonariusz służb specjalnych (Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego), służył na różnych szczeblach, kierował delegaturami ABW w Opolu i Katowicach. Po odejściu ze służby pracował na stanowiskach związanych z określaniem i realizacją strategii, kreowaniem i wdrażaniem projektów innowacyjnych oraz zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.
Jest specjalistą w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą oraz bezpieczeństwem biznesu, wykładowcą akademickim. Członek Rady Ekspertów WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Rady Eksperckiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jest także członkiem zarządów i rad nadzorczych spółek prawa handlowego.
Zmiany objęły także zarząd Węglokoksu, czyli największego w Polsce eksportera węgla energetycznego. Nowym sternikiem Grupy, która zrzesza przedsiębiorstwa z sektora hutniczego, energetycznego i logistycznego, został od 13 marca Tomasz Ślęzak. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (studia podyplomowe), a także IESE Business School. To menedżer, który przez lata był związany z koncernem ArcelorMittal Poland. Pracował tam od 2007 r., ostatnio pełniąc funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za współpracę z sektorem publicznym. Wcześniej przez kilkanaście lat pracował w ING Banku Śląskim. W tym tygodniu natomiast zmiany zaszły na stanowisku prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na stanowisko to został wybrany w poniedziałek, 18 marca, Jarosław Wieszołek. Stanowisko ma objąć 2 kwietnia. To absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od początku kariery zawodowej związany z jednostkami samorządu terytorialnego. Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w restrukturyzacjach majątkowych i organizacyjnych oraz w nadzorze spółek publicznych i prywatnych, które wykorzystuje również w pracy dydaktycznej. Przez ostatnie lata był związany z sektorem ochrony zdrowia. W latach 2017-2021 pełnił funkcję prezesa zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju, a od lipca 2021 r. do czasu objęcia sterów w SRK był prezesem zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój. Wcześniej szefował m.in. Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz był naczelnikiem Wydziału Zarządzania Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Zabrzu. Był także pracownikiem w Zespole Nadzoru i Zarządzania Aktywami Pozaprodukcyjnymi Biura Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego.