Będzie przygotowana

autor: JM

nowoczesna, otwarta i uczciwa strategia informacyjna o hałdzie Szarlota w Rydułtowach
Polska Grupa Górnicza zakończyła współpracę z firmą Marbud, która od 2016 roku prowadziła rozbiórkę hałdy Szarlota w Rydułtowach. Jak argumentują przedstawiciele węglowej spółki, ta decyzja ma się przyczynić się do skutecznego rozwiązania problemów narosłych z powodu uciążliwości prac dla okolicznych mieszkańców i środowiska.
O zakończeniu współpracy z firma Marbud, PGG poinformowała w poniedziałek, 22 lipca. Firma od 2016 roku wykonywała roboty związane z rozbiórką części zapożarowanej hałdy Szarlota w Rydułtowach. Te prace od jakiegoś czasu budziły skargi okolicznych mieszkańców, którzy argumentowali, że pył wzbudzany podczas rozbiórki hałdy utrudnia im życie.
Jak przypominają przedstawiciele PGG, w 2016 roku spółka Marbud podjęła się zakupu odpadów wydobywczych i prowadzenia robót rozbiórkowych hałdy, na której zostały zdeponowane. W tym celu na mocy umowy przejęła od kopalni teren, na którym zlokalizowano odpady wydobywcze oraz przyjęła odpowiedzialność za prowadzone roboty rozbiórkowe także w zakresie ich oddziaływania na środowisko. W umowie zastrzeżono przy tym, że używane przez spółkę technologie muszą maksymalnie ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i okoliczną zabudowę mieszkaniową, a także przewidywać rozwiązania ograniczające dalsze rozprzestrzeniania się pożaru hałdy.
Po wykryciu i potwierdzeniu w trakcie kontroli przeprowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, że rybnicka spółka F.U.H.B Marbud realizuje niewłaściwie zadania i obowiązki, które określone zostały w zawartych przez nią umowach i uzyskanych decyzjach administracyjnych, w kopalni ROW, do której należy ruch Rydułtowy, odbyło się wspólne spotkanie. Spotkanie miało miejsce w czerwcu br., a wzięli w nim udział prezes PGG Leszek Pietraszek, dyrektorzy kopalni ROW, pełnomocnik zarządu, adwokaci i radcowie prawni, natomiast stronę samorządową reprezentowali starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członek zarządu powiatu Arkadiusz Skowron, a także burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.
Uczestnicy zgodnie ocenili, że roboty na hałdzie Szarlota w Rydułtowach prowadzone są na podstawie szeregu prawidłowo wydanych przez władze województwa i powiatu decyzji administracyjnych (m.in. na wydobywanie i przetwarzanie odpadów) – problem stanowi wyłącznie ich realizacja. Polska Grupa Górnicza - uwzględniając skargi i pretensje mieszkańców oraz wykryte nieprawidłowości - postanowiła wygasić umowę zawartą w 2016 r. z firmą F.U.H.B Marbud Sp. z o.o. - poinformowali o efektach spotkania przedstawiciele PGG.
- Burmistrz Rydułtów zwrócił uwagę, że niezbędna będzie teraz we współpracy z PGG SA nowa jakość w komunikacji z mieszkańcami miasta, bieżące informowanie ich o podejmowanych działaniach i ich skutkach. PGG SA poparła pomysł, przygotuje i wdroży wspólnie z miastem nowoczesną, otwartą i uczciwą strategię informacyjną o hałdzie Szarlota z myślą o mieszkańcach i mediach lokalnych. Warto także podkreślić, że zarówno Burmistrz Miasta Rydułtowy jaki i Starosta Wodzisławski widzą potrzebę likwidacji powstałego zapożarowania, deklarując jednocześnie ścisłą współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A w celu jak najszybszego rozwiązania problemu – wskazali również w komunikacie przedstawiciele PGG.