Chiny zwiększają wydobycie

autor: KAJ

 węgla, ale dominują także w obszarze rozwoju zasobów odnawialnych     
Wydobycie węgla w Chinach ponownie umocniło się w czerwcu osiągając najwyższe wartości od początku br. Rozwój górnictwa napędzany jest m.in. silnym popytem sezonowym, kiedy w upalne lato wzrasta zużycie energii elektrycznej do celów chłodniczych. Pomimo ciągłego rozwoju odnawialnych źródeł energii, wydobycie węgla w Chinach stale rośnie, osiągając w zeszłym roku nowy rekord.
Według Reutersa chińskie kopalnie węgla ponownie zwiększyły produkcję w czerwcu, wydobywając ponad 405 mln ton węgla. Dane krajowego urzędu statystycznego pokazały również, że wydobycie było najwyższe w ujęciu miesięcznym od grudnia ubiegłego roku i wzrosło o 3,6 proc. w porównaniu z czerwcem 2023 r.
Oprócz większego zapotrzebowania związanego z rosnącym zużyciem energii elektrycznej w gorące letnie dni, na wzrost produkcji wpłynęły także inne czynniki. Jako jeden z nich analitycy Galaxy Futures wymienili spadek liczby wypadków śmiertelnych, co pozwoliło części kopalń na wznowienie produkcji. I tak tegorocznej wiosny wydobycie zostało ograniczone ze względu na szeroko zakrojone inspekcje zlecone przez władze, właśnie ze względu na wzrost liczby wypadków śmiertelnych w ub.r.
Z punktu widzenia wolumenu wydobycia węgla nie tylko czerwiec był miesiącem obfitym w węgiel, lecz cały ubiegły rok. Według Reutersa wydobycie węgla w Chinach osiągnęło w 2023 r. nowy rekord i wyniosło 4,66 mld ton. W porównaniu do 2022 r. był to wzrost o 2,9 proc. Analitycy spodziewali się zatem dalszego wzrostu wydobycia już na początku br. i jak się okazuje mieli rację.
Jednocześnie z perspektywy globalnej Chiny dominują także w obszarze rozwoju zasobów odnawialnych. Według niedawnego raportu organizacji pozarządowej Global Energy Monitor, w Chinach znajduje się obecnie dwa razy więcej elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych niż w reszcie świata.