Kopalnię można oglądać

autor: JM 

 na żywo w internecie
 Kamera uruchomiona została w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Jak wskazują przedstawiciele rybnickiego magistratu, to kolejne miejsce, które można oglądać na żywo dzięki kamerze internetowej.
Jak poinformowali przedstawiciele miasta, kamera umieszczona została na budynku szybu Kościuszko, a w jej uruchomienie i udostępnienie obrazu w internecie, zaangażowani byli zarówno pracownicy samej Zabytkowej Kopalni Ignacy (którzy bardzo zabiegali o tę formę promocji obiektu), jak i informatycy z urzędu miasta i pr
acownicy Rybnickich Służb Komunalnych. Obraz udostępniony został dzięki patronatowi kamer, firmie Leon.
Obecnie rybnickie kamery internetowe przekazują obraz na żywo z czterech miejsc: rynku, pl. Wolności, pl. Jana Pawła II oraz Zabytkowej Kopalni Ignacy. Obraz z kamer można znaleźć tutaj.
Przypominamy jednak, że przekaz uruchomiony jest z myślą o prezentacji bieżącego widoku. Kamery nie prowadzą rejestracji obrazu i nie przekazują dźwięku. W razie wypadków i przypadków wandalizmu, które dzieją się w obszarze widzenia kamery serwis nie jest w stanie udostępnić zapisu - obraz z tych kamer nie jest rejestrowany – argumentują przedstawiciele rybnickiego magistratu.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy to instytucja kultury miasta Rybnika, zlokalizowana na terenie dawnej Kopalni Hoym, jednej z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Zakład wydobywczy powstał w 1792 r., kilka miesięcy po założeniu Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz Kopalni Król w Chorzowie. Kopalnia działa nieprzerwanie przez ponad 200 lat. Najcenniejszy fragment zabudowy, czyli główny kompleks wydobywczo-energetyczny z dwoma wieżami wyciągowymi oraz z wartościowym wyposażeniem, wpisany jest do rejestru zabytków. Jego założenie architektoniczne, charakterystyczne dla niewielkiego, samodzielnego zakładu górniczego z przełomu XIX i XX wieku. Instytucja prowadzi zadania w zakresie upowszechniania dziedzictwa kultury przemysłowej, edukacji kulturowej i naukowej, wykraczając poza granice samorządu lokalnego. Obiekt jest jednym z prężnie działających obiektów na Szlaku Zabytków Techniki.