Festiwal na terenie dawnej kopalni

utor: JM

 
 W sobotę, 28 września, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku odbędzie się HOYM Industry FEST. To już ósma edycja tej imprezy.
Wśród artystów, którzy pojawią się na scenie będą m.in. Jacaszek & Budzyński, którzy zaprezentują unikalną reinterpretację legendarnego albumu „Legenda” zespołu Armia. Wystąpią również Decadent Fun Club, Alles, Oderfisch oraz Egoist.
Festiwal to nie tylko koncerty, ale także spotkania z artystami. Szczególnym punktem programu będzie wystąpienie Marcina Drozda z kanału Postapokaliptycznie PRZEZ ŚWIAT, który zaprezentuje film „Noc w opuszczonym hotelu”, przybliżający sztukę przetrwania w miejskich warunkach. Wydarzenie będzie również idealną okazją do eksploracji postindustrialnej przyrody. Dla zainteresowanych przewidziano spacer po dzielnicy Niewiadom, prowadzony przez ekspertów z dziedziny botaniki i dziedzictwa przemysłowego, który pozwoli zrozumieć unikalne zjawisko tzw. „czwartej przyrody”.
Nie zabraknie również wyjątkowych wystaw, takich jak „Zakazy, wykluczenia, przesądy”, przedstawiająca rolę kobiet w przemyśle na przestrzeni ostatnich 150 lat, oraz „The Mills” Viktora Máchy, dokumentująca przemysł ciężki na całym świecie.
HOYM Industry FEST 8 to również szansa na wyjątkową podróż w czasie, podczas której będzie można zagrać na kultowych, w pełni sprawnych retro urządzeniach. Hasło „Starszym przypomnieć, młodszym pokazać” idealnie oddaje ducha tej inicjatywy, organizowanej przez członków Fundacji. To niepowtarzalna okazja, aby osoby w każdym wieku mogły spróbować swoich sił w klasycznych grach z lat 80. i 90., na kultowych platformach takich jak Atari, Commodore, Amiga, a także na pierwszych modelach PC oraz konsolach.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy to instytucja kultury miasta Rybnika, zlokalizowana na terenie dawnej Kopalni Hoym, jednej z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Zakład wydobywczy powstał w 1792 r., kilka miesięcy po założeniu Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz Kopalni Król w Chorzowie. Kopalnia działa nieprzerwanie przez ponad 200 lat. Najcenniejszy fragment zabudowy, czyli główny kompleks wydobywczo-energetyczny z dwoma wieżami wyciągowymi oraz z wartościowym wyposażeniem, wpisany jest do rejestru zabytków. Jego założenie architektoniczne, charakterystyczne dla niewielkiego, samodzielnego zakładu górniczego z przełomu XIX i XX wieku. Instytucja prowadzi zadania w zakresie upowszechniania dziedzictwa kultury przemysłowej, edukacji kulturowej i naukowej, wykraczając poza granice samorządu lokalnego. Obiekt jest jednym z prężnie działających obiektów na Szlaku Zabytków Techniki.