autautor: JM
w gronie najlepszych naukowców na świecie
Czterech naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2024, uwzględniającego badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie - poinformowali przedstawiciele GIG-PIB.
Jak wskazują przedstawiciele GIG-PIB, ranking opracowywany jest przez analityków z Uniwersytetu Stanford’a, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies, na podstawie danych z bazy Scopus. Obejmuje on dorobek autorów publikacji z 22 dyscyplin i 174 podobszarów zgodnie ze standardową klasyfikacją Science-Metrix. Ranking ten składa się z dwóch odrębnych list. Pierwsza ocenia dorobek naukowy z całej kariery badawczej (wykorzystując dane od 1960 roku), w drugiej brane są pod uwagę jedynie publikacje i cytowania z ostatniego roku kalendarzowego, tj. 2023.
Na liście przedstawiającej całościowy dorobek naukowy w gronie najlepszych badaczy znaleźli się: prof. dr hab. inż. Natalia Howaniec, prof. dr hab. inż. Adam Smoliński, prof. dr hab. inż. Krzysztof Stańczyk. Z kolei w rankingu dotyczącym dorobku naukowego za rok 2023 zostało wyróżnionych dwóch naukowców GIG-PIB: prof. dr hab. inż. Adam Smoliński (podobnie jak w latach ubiegłych) oraz prof. GIG-PIB dr hab. inż. Adam Lurka.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym i Górnym Śląskiem. W skład instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.