autor: KAJ
zasilania agregatów prądotwórczych
W ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice uruchomiono kolejne dwa agregaty prądotwórcze o łącznej mocy elektrycznej 8 MW.
Tego typu urządzenia służą do zagospodarowania metanu ujmowanego z podziemnych wyrobisk. Gaz ten uwalnia się w toku urabiania węgla w kopalniach metanowych. Ruch Szczygłowice należy do zakładów górniczych, których pokłady są silnie metanowe. Dość powiedzieć, że kopalnia ujmuje ok. 100 m sześc. metanu na minutę, w zależności od warunków panujących na dole.
Metan odprowadzany jest do dwóch powierzchniowych stacji odmetanowania, a następnie używany do zasilania agregatów prądotwórczych. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna dystrybuowana jest za pomocą rozdzielni 6 kV RGEN do kopalnianej sieci średniego napięcia, a następnie wykorzystywana do zasilenia części odbiorów, co w znacznym stopniu ogranicza koszty funkcjonowania kopalni.
Na tym jednak nie koniec inwestycji. W przyszłości bowiem szczygłowicka kopalnia nosi się z zamiarem zagospodarowywania jeszcze większych ilości metanu. Posłużą temu kolejne cztery agregaty o łącznej mocy około 5 MW. Ciepło odpadowe z tych właśnie urządzeń ma być zagospodarowane do zasilenia klimatyzacji centralnej w celu wytwarzania wody lodowej i schładzania podziemnych wyrobisk. Planowane uruchomienie agregatów przypada na 2026 r. zaś centralna klimatyzacja ma zgodnie z planem ruszyć dwa lata później.