autor: JM
oraz termiczny przy Hałdzie Szarlota
Zgodnie z deklaracją Polskiej Grupy Górniczej podczas spotkania z mieszkańcami 3 października, spółka rozpoczęła prowadzenie monitoringu termicznego i gazowego atmosfery w obrębie Hałdy Szarlota, tak by osoby mieszkające w pobliżu rydułtowskiej hałdy wiedziały, jakim powietrzem oddychają - poinformowali przedstawiciele PGG.
Monitoring gazowy póki co jest prowadzony przenośnymi przyrządami pomiarowymi do czasu zabudowy automatycznych stacji pomiarowych do ciągłego monitoringu atmosfery, w szczególności tlenku węgla, dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz siarkowodoru (CO, CO2, SO2 i H2S). Docelowe stacje pomiarowe mają się pojawić na początku 2025 r. Informacje dotyczące wyników badań będzie można także śledzić na stronie internetowej urzędu miasta Rydułtowy.
Pomiary wykonywane są dwa razy w tygodniu na wysokości około 2 metrów powyżej powierzchni terenu w 4 miejscach pomiarowych: w pobliżu bramy wjazdowej na teren zakładu od strony ulicy Narutowicza, bramy wjazdowej na teren zakładu od strony ulicy Urbana, od strony nadszybia Leon IV oraz od strony ulicy Tetmajera.
Ponadto raz w tygodniu prowadzony jest monitoring termiczny wybranych miejsc na hałdzie i gazowy z wnętrza hałdy. Miejsca do monitoringu zostały wyposażone w sondę (rurę kontrolną) do pobierania gazów na głębokości około 1 m poniżej powierzchni terenu. Z sondy pobierane są próbki do oznaczenia składu gazów oraz wykonywana jest szczegółowa analiza chromatograficzna w laboratorium kopalnianym. Oprócz tego raz w miesiącu dokonuje się pomiarów temperatury z użyciem drona.
W listopadzie odbędzie się także spotkanie grupy roboczej, w skład której wchodzą przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, samorządu i mieszkańców miasta.