Związki walczą o kopalnie

Autor: JD

Chcą, żeby fedrowała dłużej
 Wydobycie w kopalni Bielszowice do końca 2028 jest jak najbardziej zasadne - podkreślają związkowcy z Bielszowic.
Przeprowadziliśmy w dniu 22 października 2024 roku Referendum Informacyjne - wskazują związkowcy z Bielszowic.
Zadane pytanie brzmiało: Czy jesteś za wydłużeniem istnienia kopalni Bielszowice co najmniej do 2028 roku i popierasz działania w jej obronie? Wyniki nie pozostawiają wątpliwości - podkreślają związkowcy.
Na 1716 osób będących w tym dniu w pracy udział w referendum wzięło 1554 osób. Stanowi to 90,5 proc. Za obroną kopalni Bielszowice opowiedziało się 1545 osób a 9 było przeciwnego zdania. To bardzo silny mandat do dalszego przekonywania decydentów do korekty przedstawionych założeń - wskazują związki.
Związkowcy z kopalni Bielszowice wskazują, że w dniu 7 października 2024 roku zarząd Polskiej Grupy Górniczej przekazał związkom zawodowym KWK Ruda Ruch Bielszowice, że wydobycie w Bielszowicach ma zostać zakończone w połowie 2026 roku. I następnie ma rozpocząć się fizyczna likwidacja, do której wystarczy 300 pracowników.
Związki: wydobycie w kopalni Bielszowice do końca 2028 jest jak najbardziej zasadne
Brak było przy tym merytorycznego uzasadnienia. Członkowie zarządu nie byli w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące dalszego zatrudnienia pracowników, sytuacji ekonomicznej kopalni Bielszowice w kontekście całej spółki, zdolności wydobywczych i co najważniejsze czy jest aktualnie jakaś kopalnia, która lepiej sprzedaje swój produkt - wskazują związkowcy z Bielszowic. - Wszystko było podpierane umową społeczną dla górnictwa. Niestety zarząd nie przyjmował do wiadomości, że w ramach umowy społecznej na kopalni Bielszowice powstał Zespół ds. oceny wykorzystania zasobów węgla koksowego. To jeden z nielicznych punktów umowy społecznej, który został solidnie zrealizowany. Pod wynikami podpisał się cały zarząd Polskiej Grupy Górniczej a wniosek był jeden - wydobycie w kopalni Bielszowice do końca 2028 jest jak najbardziej zasadne - podkreślają związkowcy.
Związki: dziwi nas obecne stanowisko zarządu Polskiej Grupy Górniczej
- Dziwi nas zatem obecne stanowisko zarządu Polskiej Grupy Górniczej, zwłaszcza, że nie zostało uzgodnione z sygnatariuszami umowy społecznej. Musimy zatem przyjąć, że jest to zapowiedź nie wynikająca z umowy społecznej. Jako związki zawodowe z Ruchu Bielszowice w dniu 17 października 2024 roku przeprowadziliśmy masówki informacyjne, przekazując pracownikom informacje otrzymane od zarządu Polskiej Grupy Górniczej.
Chcąc jednocześnie poznać zdanie pracowników naszej kopalni przeprowadziliśmy w dniu 22 października 2024 roku Referendum Informacyjne. Zadane pytanie brzmiało: Czy jesteś za wydłużeniem istnienia kopalni Bielszowice co najmniej do 2028 roku i popierasz działania w jej obronie? Wyniki nie pozostawiają wątpliwości - wskazują związkowcy.
Na 1716 osób będących w tym dniu w pracy udział w referendum wzięło 1554 osób. Stanowi to 90,5 proc. Za obroną kopalni Bielszowice opowiedziało się 1545 osób a 9 było przeciwnego zdania. To bardzo silny mandat do dalszego przekonywania decydentów do korekty przedstawionych założeń - zaznaczają związki.
Związki zawodowe apelują do sygnatariuszy umowy społecznej, minister przemysłu "oraz wszystkich ludzi dobrej woli"
- Jako związki zawodowe mając świadomość zachodzących procesów zwróciliśmy się do wszystkich firm współpracujących z naszą kopalnią oraz działających w jej okolicy. Odzew zaskoczył nas samych. Mamy już setki podpisów popierających wydłużenie naszej działalności.  Na 30 października 2024 roku zarząd Polskiej Grupy Górniczej zaprosił nas na dalsze rozmowy. Jako związki zawodowe działające w KWK Ruda Ruch Bielszowice apelujemy zarówno do sygnatariuszy umowy społecznej, do Pani Minister Marzeny Czarneckiej oraz wszystkich ludzi dobrej woli o uwzględnienie i poparcie naszej prośby wydłużenia funkcjonowania do końca 2028 roku. Ma to swoje głębokie uzasadnienie. Mamy najlepszy węgiel w Polskiej Grupie Górniczej, który jest poszukiwany przez odbiorców za dobrą cenę. Możemy do 2028 roku wydobywać najlepszy węgiel naszej kopalni z pokładu 507 i co najważniejsze, w 2028 roku największa część załogi zacznie nabywać jakiekolwiek uprawnienia do osłon - wskazują związki z Bielszowic.
"Miejsce w którym człowiek robi jest miejscem świętym… i nie wolno tego co jest święte niszczyć, to jest wielkie barbarzyństwo… (Perła w Koronie). Nie bądźmy barbarzyńcami!" - zaznacza Komitet Obrony Pracowników Kopalni Bielszowice.