autor: Kajetan Berezowski
m.in. umożliwienie otrzymywania przez przedsiębiorstwa górnicze tzw. dotacji na likwidację
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadzi istotne zmiany mające na celu uporządkowanie sytuacji kopalń wydobywających węgiel energetyczny. Nowe przepisy przewidują m.in. stopniowe zamykanie kopalń w ramach systemu wsparcia rządowego.
Oczekiwanym efektem wejścia w życie projektowanej zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma być kontynuacja procesu stopniowego, rozłożonego w czasie, wygaszenia działalności podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny w Polsce, w sposób społecznie akceptowalny i niewpływający negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jak poinformowało Ministerstwo Przemysłu, projektowana zmiana ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić spółkom PGG, PKW oraz Węglokoks Kraj przeprowadzenie stopniowej likwidacji zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny oraz wypłatę świadczeń socjalnych pracownikom likwidowanych zakładów górniczych.
Aktualny stan prawny – jak podkreśla resort przemysłu – w znaczny sposób utrudnia kontynuowanie procesu wygaszania działalności podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny. W szczególności w zakresie przeprowadzenia „fizycznej” likwidacji zakładów górniczych i zagospodarowania pozostałego majątku, jak również w zakresie złagodzenia negatywnych skutków społecznych tegoż procesu. Istotne będzie też obniżenie kosztów likwidacji zakładów górniczych. Nowe rozwiązania umożliwią przedsiębiorstwom górniczym sięganie po metan z pokładów węgla kamiennego bez konieczności uzyskania koncesji na wydobywanie tego surowca. Rozwiązanie to pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie surowców i obniżenie kosztów związanych z likwidacją zakładów górniczych.
Resort ponadto zapowiada umożliwienie otrzymywania przez przedsiębiorstwa górnicze tzw. dotacji na likwidację. Ma to przyczynić się do ograniczenia udzielania tym podmiotom dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Nowelizacja rozszerza katalog podmiotów, na rzecz których przedsiębiorstwa górnicze mogą przekazywać zbędne nieruchomości. Oprócz gmin górniczych będą to teraz wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, inne samorządowe i państwowe osoby prawne oraz spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi. Dzięki temu możliwe będzie lepsze zagospodarowanie terenów po zlikwidowanych zakładach górniczych na cele publiczne i gospodarcze.
Projektowane zmiany stanowią realizację strategicznych dokumentów rządowych, w tym Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r., które zakładają stopniowe odchodzenie od węgla kamiennego jako surowca do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, oraz szerszych procesów, jakimi są transformacja energetyczna Polski i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Do Ministerstwa Przemysłu wpłynęło szereg uwag zarówno innych resortów, jak i przedstawicieli strony pracodawców oraz strony społecznej. Otrzymane uwagi poddawane są obecnie wnikliwej analizie – w celu dopracowania projektu, tak aby pozwolił on na wygaszenie działalności podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny w Polsce w sposób społecznie akceptowalny i niewpływający negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju – zaznacza resort.