Lubelska spółka doceniona

autor: KAJ

przez międzynarodową Służbę Geologiczną
 Blisko stu uczestników, w tym elita geomodelarzy z całego świata, przedstawiciele administracji publicznej, służb geologicznych oraz sektora wydobywczego – uczestniczyło w 7. Europejskim Spotkaniu Geomodellerów, które odbyło się w Warszawie.
 Spotkanie, zorganizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, było platformą wymiany doświadczeń i wizji związanych z cyfrową transformacją zarządzania przestrzenią geologiczną.
W centrum uwagi znalazła się Lubelska Spółka Węglowa Bogdanka – jako przedsiębiorstwo, które od lat rozwija nowoczesne podejście do zarządzania górotworem i cyfrową dokumentacją geologiczną. Uznanie uczestników i organizatorów zdobyły działania spółki w zakresie wdrażania trójwymiarowych modeli złóż, ich integracji z planowaniem przestrzennym oraz otwartość na współpracę z samorządami i instytucjami publicznymi.
- Bogdanka pokazuje, że nowoczesne górnictwo może być cyfrowe, zintegrowane z otoczeniem i odpowiedzialne społecznie. Jej współpraca z samorządami powinna być wzorem dla całej branży – podkreślił prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, uzasadniając honorowe zaproszenie LWB do grona partnerów wydarzenia.
Spotkanie miało również wymiar strategiczny dla polskich regionów przemysłowych, w szczególności dla Śląska. Cyfrowe narzędzia do zarządzania danymi przestrzennymi, takie jak trójwymiarowe modele geologiczne, mogą stanowić podstawę planowania transformacji regionów górniczych, uwzględniającej zagrożenia środowiskowe, zagospodarowanie infrastruktury pogórniczej oraz rozwój nowych inwestycji.
- Oddział Górnośląski PIG-PIB chce być partnerem tej zmiany, wspierając samorządy i administrację rządową w tworzeniu nowoczesnych podstaw zarządzania przestrzenią i zasobami. Doświadczenia Bogdanki i krajów takich jak Holandia powinny być dla nas inspiracją – zaznaczył dr inż. Artur Dyczko, dyrektor oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.
Holandia, która w ostatnich latach przeszła pełną transformację cyfrową w geologii, wskazuje, że sukces takiej zmiany opiera się na trzech filarach: współdzieleniu danych przestrzennych jako zasobu publicznego, standaryzacji dokumentacji geologicznej oraz strategicznej współpracy między administracją a przemysłem. Holenderski model pokazuje, że mapy 3D stają się niezbędnym narzędziem nie tylko w górnictwie, ale i w urbanistyce, zarządzaniu wodami, czy ochronie środowiska.
Nieprzypadkowo właśnie Bogdanka reprezentuje dziś najbardziej zaawansowany model współpracy w zakresie cyfrowej geologii. Jej zaangażowanie w dialog z samorządami oraz działania edukacyjne i inwestycyjne sprawiają, że region Lubelszczyzny może aspirować do roli przyszłego krajowego huba surowcowego – nowoczesnego ośrodka zarządzania zasobami i ich inteligentnego wykorzystania.
Na konferencji swoją premierę miała zmodernizowana wersja internetowej przeglądarki modeli geologicznych Geo3D, produktu PIG-PIB, która obecnie pokazuje nie tylko modele 3D z Polski ale i z całego świata.
Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano konieczność zmian legislacyjnych, które umożliwią wdrożenie cyfrowych modeli geologicznych w działaniach administracji publicznej. Wśród propozycji znalazły się: obowiązek stosowania dokumentacji 3D w procesach planistycznych, oraz integracja danych geologicznych z systemami zarządzania kryzysowego i środowiskowego.
Bogdanka zaś, jako partner wydarzenia, zadeklarowała dalsze zaangażowanie w rozwój tej wizji. Jej przykład pokazuje, że górnictwo – nawet w dobie transformacji – może być nowoczesne, innowacyjne i społecznie odpowiedzialne.