autor: MOKR
Od 1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe ponownie zapraszają na niezapomnianą podróż. Wiosenny sezon to idealny moment, aby wsiąść do zabytkowego pociągu wąskotorowego i wyruszyć na trasę, która łączy historyczne miejsca i piękne krajobrazy Górnego Śląska. Pociągi będą kursować w soboty, niedziele i święta pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami, oferując podróżnym wyjątkowe przeżycia.
Podczas przejazdu podróżni będą mieli okazję podziwiać nie tylko malownicze krajobrazy, ale również poznawać historię regionu, mijając m.in. rezerwat Segiet, dawne kamieniołomy oraz popularną Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach – wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na trasie znajduje się także historyczna stacja i parowozownia Bytom Karb, gdzie chętni będą mieli szansę na wyjątkową przygodę.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to coś więcej niż tylko transport. To podróż w czasie, pełna atrakcji i historii, które można odkrywać w rytm stukotu kół pociągu. Cieszymy się, że po zimowej przerwie możemy ponownie zaprosić wszystkich na naszą trasę, zaoferować zarówno turystom, jak i mieszkańcom regionu możliwość poznania Śląska w niebanalny sposób - mówi Kamil Czarnecki, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Na stacji Bytom Karb Wąskotorowy na podróżnych czekać będą przewodnicy, którzy zabiorą ich na zwiedzanie zabytkowego kompleksu, w tym czynnej nastawni, miejsca na co dzień niedostępnego dla publiczności. Będzie to wyjątkowa okazja, by poznać fascynującą historię kolei wąskotorowej i tajniki pracy kolejarzy. Otwarta zostanie też Izba Tradycji, gdzie będzie można zapoznać się z historią oraz techniką na kolei.
Trasa wiedzie w pobliżu rezerwatu Segiet oraz Kopalni Srebra, oferując niepowtarzalne widoki i możliwość odwiedzenia historycznych pereł regionu. A posiadacze biletów kolejowych będą mogli skorzystać z licznych zniżek w wybranych restauracjach i lokalach gastronomicznych zarówno w Bytomiu, jak i Tarnowskich Górach.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały w 1853 r., są najstarszą koleją wąskotorową w Polsce i drugą najstarszą koleją tego typu w Europie, starsza jest tylko Ffestiniog Railway w Walii. Przez 150 lat służyły górnośląskiemu przemysłowi, przewożąc różnego rodzaju towary: węgiel, rudy cynku i ołowiu, dolomit, skałę płonną. Wąskie tory sięgały od Szopienic na wschodzie po Miasteczko Śląskie i Bibielę na północy oraz Gliwice, Rudy Raciborskie i nawet Racibórz na południu.
Łączna długość linii wąskotorówki sięgała 230 km. Rozwój transportu samochodowego w drugiej połowie XX wieku spowodował, że kolej wąskotorowa miała coraz mniej klientów i towarów do przewożenia. Zamykano kolejne linie, a pociągi towarowe przestały kursować w 2001 r.
Całe szczęście wąskotorówka znalazła nowe zastosowanie. Od 1993 r. każdego lata wozi turystów z Bytomia do Zabytkowej Kopalni Srebra, Tarnowskich Gór czy nad Zalew Nakło-Chechło, stała się jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Zachowana do dziś linia łącząca Bytom z Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim liczy 21 kilometrów i jest ważnym zabytkiem techniki oraz świadkiem historii naszego regionu.
Wszystkie szczegóły dotyczące rozkładu jazdy, cennika oraz dodatkowych informacji o sezonowych atrakcjach dostępne są na stronie internetowej Górnośląskich Kolei Wąskotorowych sgkw.eu oraz na stronie miastagwarków.pl, która oferuje informacje o zniżkach i promocjach w lokalnych punktach gastronomicznych.
- Zachęcamy wszystkich do zaplanowania swojej wiosennej wyprawy z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi. Niezależnie od tego, czy podróżujecie z rodziną, przyjaciółmi, czy po prostu szukacie spokojnej, ale pełnej przygód podróży, nasza oferta na pewno was zachwyci - dodaje Dariusz Michalski, wiceprezes stowarzyszenia.