Spodek, latający talerz

autor: Anna Tabaka 

 odporny na wstrząsy, ma już 54 lata! A obawiano się, że może się rozpaść
 
Spodek, ikona Katowic i całego regionu, obchodzi 54. urodziny. Oficjalna data otwarcia to 9 maja 1971 r., ale pierwsze wydarzenie, z pompą, zorganizowano tu już dzień wcześniej.
To obiekt z bogatą historią. Wpisał się na stałe w krajobraz Katowic i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Polsce. Od ponad pół wieku odbywają się tu koncerty, imprezy sportowe i wystawiennicze. Trybuny mieszczą 11 tys. osób. To także arena dla koncertów światowych sław. Występowali tu m.in.: Metallica, Deep Purple, Pearl Jam, Jean Michael Jarre, Green Day, Mike Oldfield, Procol Harum.
Innowacyjny projekt to dzieło Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Budowa rozpoczęła się w 1964 r. Siedem lat później nastąpiło uroczyste otwarcie. To jedna z pierwszych na świecie budowli zwieńczonych dachem w kształcie kopuły. Wykonawcą konstrukcji Spodka był Andrzej Żórawski.
Budowla przypomina latający talerz nie przez wizję projektanta, a matematyczne i architektoniczne obliczenia. Jego konstrukcja jest okrągła, w kształcie ściętego stożka dlatego, że architekci wyliczyli, iż tylko taka może wytrzymać wstrząsy górnicze. Dodatkowym zabezpieczeniem jest bardzo mała powierzchnia, którą Spodek – mimo ogromnej kubatury (341 tys. m sześciennych i 29 470 m kw. powierzchni użytkowej) – styka się z ziemią.
Jeszcze w trakcie robót, budowa Spodka stanęła pod znakiem zapytania. Architekci podnosili, że konstrukcja Spodka, może się zawalić, gdy tylko znikną podpory, a na widowni zasiądą ludzie. Zdecydowano wówczas o przeprowadzeniu próby. Kiedy konstrukcja była już gotowa, na widowni zasiadło ponad 4000 żołnierzy i na znak, równocześnie, zaczęło tupać i podskakiwać. Okazało się, że wibracje mieszczą się w normie, a konstrukcja jest wytrzymała.
Pierwszą imprezą w Spodku były zorganizowane 8 maja 1971 r. obchody 50. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Oddano dwudziestokrotny salut armatni, były przemówienia, wręczono setki odznaczeń, a dla wszystkich wystąpił Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Anna German i Ewa Decówna. Rok po otwarciu miały tu miejsce dwa kolejne wielkie wydarzenia. Wystąpił tu Fidel Castro – na spotkanie z kubańskim dyktatorem przywieziono 10 tysięcy widzów. Później odbyła się tu Wielka Wystawa Samochodów, w trakcie której po raz pierwszy prezentowany był fiat 126p. W ciągu siedmiu dni "malucha" zobaczyło 250 tysięcy ludzi!
To właśnie w Spodku został pobity rekord frekwencji na widowni w rozgrywkach Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn. W 2001 roku, gdy w katowickiej hali rozgrywano eliminacje i finał LŚ, na trybunach zasiadło prawie 50 tys. kibiców. 
W 2017 r. w Spodku odbyła się największa impreza e-sportowa Intel Extreme Masters, osiągając rekordową frekwencję 173 tysięcy widzów.