Co dalej z programem dla węglowej branży

24 stycznia 2019 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC

Spór w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, realizacja Programu dla górnictwa i bieżąca sytuacja w spółkach to główne tematy, jakie w piątek 25 stycznia zostaną poruszone podczas obrad Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Został on zwołany na wniosek strony społecznej. Tym razem obrady odbędą się w siedzibie Głównego Instytutu Górniczego.

Wacław Czerkawski, przewodniczący śląskiego OPZZ, podkreśla, że ponieważ w poniedziałek 21 stycznia doszło do porozumienia w sprawie zmian personalnych i konfliktu w JSW, co miało być głównym tematem posiedzenia zespołu, to skupi się on na pozostałych, nie mniej ważnych tematach.

Podczas posiedzenia omawiana będzie sprawa strategii energetycznej kraju do 2040 r., Program dla górnictwa, poziom wydobycia i bieżąca sytuacja w spółkach górniczych. Związkowcy spodziewają się nowych informacji na ten temat, bo wokół tych tematów ich zdaniem narosło sporo niedomówień.

Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników jest najstarszym zespołem, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Liczy formalnie 56 członków.