Swój człowiek na kopalni Barbara

23 lutego 2019 Trybuna Górnicza autor: Kajetan Berezowski

- Bardzo zależy mi na tym, aby Kopalnia Doświadczalna Barbara utrzymała swoją dotychczasową renomę - stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą ZBIGNIEW LUBOSIK, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, pełniącym obowiązki dyrektora Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie.

Można powiedzieć o panu „swój człowiek na kopalni Barbara”?

Myślę, że tak, ponieważ KD Barbara stanowi integralną część GIG, a ja od lat jestem jego pracownikiem. Moją karierę zawodową rozpocząłem ponad dwadzieścia lat temu, zaraz po ukończeniu studiów wyższych na Politechnice Śląskiej. Przez te lata zajmowałem się doborem obudowy zmechanizowanej do warunków geologiczno-górniczych, projektowaniem obudowy wyrobisk korytarzowych, prognozowaniem wstrząsów górotworu, konwergencją wyrobisk oraz oceną ekonomiczną projektów eksploatacji, w tym wybierania parcel resztkowych pokładów węgla. Wszystko w ramach działalności Zakładu Technologii Eksploatacji Obudów Górniczych. Obecnie sprawuję funkcję zastępcy dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa do spraw geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego, równocześnie pełniąc obowiązki dyrektora KD Barbara w Mikołowie.

To spore wyzwanie.

Zdaję sobie z tego sprawę. Z moim poprzednikiem miałem okazję ściśle współpracować na przestrzeni tych ponad 20 lat i korzystać z jego doświadczenia. Chciałbym tak dobrze zarządzać kopalnią, jak czynił to prof. Krzysztof Cybulski. Bardzo zależy mi na tym, aby KD Barbara utrzymała swoją dotychczasową renomę. Jest ona zasługą kadry pracowniczej, ludzi, którzy byli z nią związani w przeszłości i wszystkich zatrudnionych w niej dziś. Jesteśmy postrzegani w kraju i za granicą jako instytucja o olbrzymich osiągnięciach szczególnie w obszarze bezpieczeństwa w górnictwie. Nasza działalność naukowa rozwijana jest w wielu kierunkach. Oprócz prac związanych z zagrożeniem pyłowym i bezpieczeństwem górniczych środków strzałowych oraz certyfikacją wyrobów przeznaczonych do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem koncentrujemy się na innowacyjnych metodach eksploatacji metanu i kierunkach jego zagospodarowania oraz nowoczesnych technologiach zgazowania węgla.