Górnicza spółka nie wycofuje się z planów przejęcia Prairie Mining

24 lutego 2019 Trybuna Górnicza autor: Jacek Madeja

W portfelu australijskiej spółki Prairie Mining są dwa projekty, których realizacją zainteresowana jest Jastrzębska Spółka Węglowa – reaktywacja wydobycia w Dębieńsku oraz budowa kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie.

Jak na całą sprawę wpłynie kwestia 10 mld zł roszczeń australijskiej spółki wobec polskiego rządu? Daniel Ozon, prezes JSW, wyraził przekonanie, że porozumienie pomiędzy górniczymi spółkami może sprawić, że Prairie Mining wycofa się z międzynarodowego arbitrażu.

Prairie Mining Limited w minionym tygodniu poinformowało o istnieniu sporu inwestycyjnego i wezwała polski rząd do bezzwłocznych negocjacji. Australijska spółka wskazała również, że jeśli do takich rozmów nie dojdzie, to ma prawo do zgłoszenia sporu do międzynarodowego arbitrażu. Ewentualne roszczenia Prairie Mining zostały oszacowane nawet na 10 mld zł. W kwietniu minionego roku australijska firma podjęła działania prawne przeciwko Ministerstwu Środowiska, po tym jak nie dostała prawa do użytkowania górniczego złoża na Lubelszczyźnie. Przedstawiciele resortu środowiska argumentowali, że nie chcą się narazić na zarzut nieracjonalnej gospodarki.

Jak cała sprawa wpłynie na rozmowy pomiędzy JSW i Prairie Mining? Przypomnijmy, że JSW od kilku miesięcy prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia Prairie Mining, a co za tym idzie prawa do złóż w Dębieńsku oraz na Lubelszczyźnie. W pierwszym przypadku chodzi o reaktywację wydobycia na bazie zamkniętej kopalni Dębieńsko, choć - jak zastrzegają przedstawiciele JSW - w pierwszych latach wydobycie mogłoby być prowadzone za pomocą podziemnej infrastruktury sąsiedniej kopalni Knurów-Szczygłowice. Natomiast w przypadku złoża na Lubelszczyźnie, gdzie zasoby są według zapewnień Prairie Mining szacowane na 30 lat wydobycia, chodzi o budowę nowej kopalni Jan Karski, która ma dać zatrudnienie nawet 12 tys. pracowników.

- Dokonaliśmy audytów technicznych obydwu projektów. Wstępne audyty potwierdziły, że oba złoża objęte koncesją zawierają węgiel koksujący. W Zagłębiu Lubelskim to jest węgiel semi-soft, natomiast w Dębieńsku to jest węgiel typu hard. Węgiel z Dębieńska zresztą dobrze znamy, bo jest to złoże zlokalizowane tuż obok naszych koncesji w Szczygłowicach i Budryku – powiedział pod koniec minionego roku na łamach Trybuny Górniczej Daniel Ozon, prezes JSW.

W poniedziałek, 18 lutego, w rozmowie z ParkietTV szef JSW zaznaczył, że spółka wciąż jest zainteresowana aktywami Prairie Mining i poszerzeniem w ten sposób swojej bazy zasobowej.