W dniu 29.05.2008r. odbyło się spotkanie w gronie założycieli Bractwa "Gwarków" celem szczegółowego zapoznania się z deklaracją i statutem Związku Górnośląskiego.
W dniu 6 czerwca 2008r. wybrano komitet założycielski i upoważniono go do działania dla utworzenia przedmiotowego Bractwa. Uchwałą Nr 1 i 2 Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego powołano Bractwo "Gwarków" i powierzono funkcję tymczasowego prezesa Romanowi Regulskiemu i upoważniono go do przeprowadzenia rejestracji Bractwa. Stosowne Uchwały wraz z protokołem założycielskim, listą członków założycieli i ich deklaracjami członkowskimi przesłano z pismem przewodnim do Zarządu Związku Górnośląskiego w Katowicach, ul. Stalmacha 17, 40 - 058 Katowice. Wyznaczono termin Walnego Zgromadzenia Bractwa na 23 października 2008r. godz. 18 00 w siedzibie Związku Górnośląskiego przy ul. Stalmacha 17 w Katowicach, celem wyboru Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. I Walne Zgromadzenie Bractwa Gwarków wyłoniło w głosowaniu tajnym Prezesa, Członków Zarządu oraz Komisję Rewizyjną.
Nowy Zarząd:
Prezes Zarządu - Zygmunt PAWŁOWSKI
Wiceprezes - Jerzy MAŃKA
Sekretarz - Józef SOBCZYK
Skarbnik - Zygfryd SKRZYPEK
Członek - Czesław KOCZOREK
Członek - Andrzej MUC
Członek - Roman Łój
Skład Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący - Prof. Bronisław BARCHAŃSKI
Członek - Henryk BROL
Członek - Piotr CAPUTA
Cel i program działania
Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego
U podstaw działania Bractwa, podobnie jak całego Związku Górnośląskiego, leży zamiar obrony wartości kulturowych i cywilizacyjnych Górnego Śląska. Bractwo w sposób szczególny chce zająć się kulturą i wartościami cywilizacyjnymi, jaki dla regionu wniosło i dalej wnosi górnictwo.
- Bractwo pragnie pozostać organizacją apartyjną, niezależną od władzy politycznej. Pozostanie stowarzyszeniem osób identyfikujących się z wartościami i etosem pracy górniczej i chce być rzecznikiem, aspiracji oraz interesów Braci Górniczej.
- Bractwo chce promować tradycje i zwyczaje górnicze. W tym celu należy inicjować i wspierać wszelkie inicjatywy dotyczące tradycji rodzinnych, zawodowych i kulturowych. Bractwo za swój obowiązek uznaje troskę o zabytki techniki górniczej.
- Będziemy dążyć do odpowiedniej reprezentacji braci górniczej i interesów branży we władzach samorządowych wszelkich szczebli. W tym celu należy usilnie pomagać tym kandydatom w wyborach samorządowych, którzy gwarantują taką reprezentację.
- Bractwo będzie na wszystkich forach podejmować rzeczową obronę interesów polskiego górnictwa, w tym przeciwstawiać się opiniom krzywdzącym polskie górnictwo i szkalujących ludzi z nim związanych.
- Należy zbudować solidne podstawy organizacyjne, w tym w szczególności:
- pozyskiwać uznane autorytety,
- uzyskać podmiotowość prawną,
- poszerzać liczbę członków Bractwa,
- uzyskać wsparcie sponsorów dla zdobycia środków finansowych,
- uzyskać środki unijne w ramach odpowiednich programów regionalnych,
- powołanie Rady Programowej Bractwa.
- Skład Rady Programowej Bractwa:
- prof. Barchański Bronisław,
- prof. Nowak Zygfryd,
- prof. Dubiński Józef,
- prof. Blaschke Wiesław,
- Regulski Roman,
- Filipek Marian,
- Forajter Jerzy,
- Buchwald Piotr,
- Ks. Buchta Paweł