Podsumowanie konkursu
„Moje życie po wypadku”
Konkurs literacki „Moje życie po wypadku” organizowany był w ramach projektu „Bezpieczna praca - bezpieczna rodzina. Promocja Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Od złożenia kwiatów pod pomnikiem i tablicą upamiętniającą ratowników górniczych, którzy ulegli wypadkom śmiertelnym podczas akcji i zapalenia symbolicznych zniczy rozpoczęło się w dniu 24 marca 2011 r. spotkanie uczestników i organizatorów konkursu literackiego „Moje życie po wypadku”.
Na konkurs wpłynęło 56 prac literackich, a twórcami opracowań byli ratownicy, wdowy i dzieci poszkodowanych pracowników.
W spotkaniu, zorganizowanym w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, wzięli udział laureaci i uczestnicy konkursu, oraz m. in. wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, reprezentanci partnerów projektu: prof. Józef Dubiński - dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, Piotr Luberta - przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Bogdan Ćwięk Prezes Fundacji Rodzin Górniczych, Wojciech Magiera wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, przedstawiciele spółek węglowych, delegaci z jednostek ratowniczych z Lubina i Tarnobrzegu, a także członkowie komisji konkursowej z jej przewodniczącym prof. Wojciechem Świątkiewiczem. Zaproszonych gości przywitał wiceprezes CSRG S.A. w Bytomiu Krzysztof Kubera. Po krótkich mowach przywitalnych, przez Dubińskiego, Ćwięka, Świątkiewicza i Lubertę dalsze uroczyste spotkanie prowadziła koordynator projektu - Sylwia Jarosławska-Sobór
W gronie laureatów konkursu znalazło się dziesięć osób:
- Lucyna Bekier
- Małgorzata Brokos
- Zdzisława Holona
- Dawid Kubiak
- Anna Niczyporuk
- Krzysztof Niemczyk
- Patrycja Partyka
- Teresa Sewina
- Przemysław Wardęga
- Adrian Włodarczyk
Dziesięciu laureatów otrzymało nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Prace, które wpłynęły na konkurs opublikowane zostaną w formie książki.
Podczas spotkania przewodniczący Kapituły Bronisław Wątroba i przedstawiciel Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego Konstanty Wolny przekazał medal pamiątkowy „Pszociel Ślonskiej Godki” dla Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, za Patronat Honorowy nad ww. konkursem i za wkład pracy w zakresie promowania kultury śląskiej.
Na zakończenie podczas poczęstunku, nie było końca rozmów z autorami bardzo ciekawych tekstów.