Posłowie PO, PSL i PJN zagłosowali za podatkiem od wyrobisk

Posłowie PO, PSL i PJN zagłosowali za podatkiem od wyrobisk

md - nettg.pl

28.04.2011 15:51

Fot. Jarosław Galusek

- Często mówiono, że ta poprawka była wymierzona przeciwko samorządom terytorialnym. Moim zdaniem, jej odrzucenie jest właśnie ruchem antysamorządowym. Ta ustawa to już niedaleki krok do likwidacji górnictwa węgla kamiennego. Likwidacja kopalń dotknie gminy i dopiero wtedy wszyscy zrozumieją ten błąd - powiedział Janusz Olszowski, prezes GIPH

Dzisiaj rano w sejmie rozpatrywany był rządowy projekt ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Trzecie czytanie ustawy nie było wykazane w harmonogramie prac sejmu i zostało do niego wprowadzone w trybie pilnym. W wyniku głosowania do projektu ustawy nie została wprowadzona poprawka, która miała znieść zapis mówiący o opodatkowaniu podziemnych wyrobisk. Przeciwko poprawce zagłosowały koalicja PO-PSL oraz PJN. Ustawa trafi teraz do senatu.

Poza wprowadzeniem podatku od podziemnych wyrobisk górniczych ustawa wprowadza również nowy podział środków pochodzących z opłaty eksploatacyjnej. 90 proc. z nich będzie trafiać do gmin, a 10 proc. zasili konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poprzednio gminy otrzymywały 60 proc., a Fundusz 40 proc. z opłaty eksploatacyjnej.

Poprawki do uchwały wniosły Prawo i Sprawiedliwość oraz Polska Jest Najważniejsza. Jak się okazało w czasie głosowania, politycy tego ostatniego klubu zagłosowali przeciwko własnej poprawce. W sumie za odrzuceniem poprawki i przyjęciem oryginalnego tekstu ustawy zagłosowało 260 parlamentarzystów. Przeciwko było 179 posłów, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podatek od wyrobisk budził od początku największe kontrowersje. Środowisko górnicze głośno mówiło, że będzie on swoistym "gwoździem do trumny dla górnictwa węgla kamiennego".

- Jest to drastyczne rozstrzygnięcie. Ten zapis jest kuriozalny i dramatyczny. Zamiast wspierać produkcję, obciążamy ją kolejnymi opłatami. Naprawdę tego nie rozumiem. Obciążany powinien być towar, a nie urządzenia, które służą do jego wytworzenia, czy w tym przypadku wydobycia. Jest to jednoznaczne z tym, że cena produktu musi wzrosnąć. Pytam się w takim razie: co dalej będzie z kopalnią Halemba i z innymi kopalniami? Ta ustawa ewidentnie uderza w górnictwo - powiedział w rozmowie z portalem nettg.pl Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS.

- Często mówiono, że ta poprawka była wymierzona przeciwko samorządom terytorialnym. Moim zdaniem, jej odrzucenie jest właśnie ruchem antysamorządowym. Ta ustawa to już niedaleki krok do likwidacji górnictwa węgla kamiennego. Likwidacja kopalń dotknie gminy i dopiero wtedy wszyscy zrozumieją ten błąd. Celem poprawki było uregulowanie stanu prawnego, nadaniu mu porządku, aby nie było dowolności interpretacji. W dalszym ciągu będziemy mieć w tej kwestii bałagan. Jego efektem będą sprawy sądowe, których koszty uderzą w spółki węglowe, a także w samorządy. Kopalnie będą pogarszać swój wynik finansowy lub nawet będą wykazywać straty. Do tego dojdzie wzrost roszczeń ze strony gmin górniczych w Polsce. Dotknie to wszystkie podziemne kopalnie, nie tylko zakłady wydobywające węgiel kamienny. Ogółem w ostatnich miesiącach prowadzona jest polityka, które ma na celu likwidacje polskiego górnictwa węgla kamiennego. Dlatego będziemy walczyć i jesteśmy gotowi zaskarżyć dzisiejsze decyzje do Strasburga - skomentował dla portalu nettg.pl dzisiejsze rozstrzygnięcia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czytaj więcej:

Grzegorz Tobiszowski: Nie wolno antagonizować górnictwa i samorządów!

Pawlak o opodatkowaniu wyrobisk: Napuszczanie samorządowców na górników jest szkodliwe

Dzisiaj trzecie czytanie Prawa geologicznego i górniczego

W Sejmie powrócił problem opodatkowania wyrobisk górniczych

PiS przeciwko podatkowi od wyrobisk. Wniesie poprawkę

 

Komentarze (8)

29.04.2011, g. 14:45

Dodał: ~M.B.

29.04.2010
dodał prawdę samorządowiec.

Panie Prezesie Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej, zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych podatek od obiektów budowlanych w podziemnych wyrobiskach górniczych wynosi 85 gr (słownie: 85 groszy) od 1 tony węgla. To samo mówi Ministerstwo Finansów! Czy taki podatek może mieć znaczący wpływ na dochody kopalni.

Dla samorządów są to jednak duże pieniądze potrzebne min. na konieczny remont przekazanych im w 1995 r (zgodnie z ustawą)"familioków". Może wówczas będzie mniej pożarów w "familiokach" i rodziny mieszkające w nich będą bezpieczniejsze i będą mieszkać w przyazwoitych warunkach.
A może kopalnia sama będzie sprzedawać swój węgiel na sprzedaży którego pośrednicy zyskują powyżej 100 zł od tony! Nie można wciąż opowiadać bajek, ludzie są zbyt mądrzy aby w nie uwierzyć! Już niebawem kolejna spółka węglowa będzie prywatyzowana , a jej nowych właścicieli napewno też stać będzie na zapłacenie 85 gr od 1 tony węgla tego podatku. A swoją drogą to ciekawe bo Katolog obiektów budowlanych w podziemnych wyrobiskach górniczych sporządziły sobie same kopalnie aby móc dokonać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dla polepszenia kondycji finansowej kopalni ale dla potrzeb naliczenia podatku od nieruchomości te same środki trwałe już nie powinny być obiektami budowlami!

29.04.2011, g. 9:30

Dodał: ~Górnik

Jak się posprzedawało polskie (sprywatyzowało) przedsiebiorstwa i firmy, a kapitał wypływa za granicę to trzeba dopier-lić podatkiem w tych którzy pracują legalnie i odprowadzają kasę do państwa bo skąd nabrać żeby utrzymać tych wszyskich którzy grzeją dupy w Warszawie i udają że się przejmują losem polskiej gospodarki.

28.04.2011, g. 21:28

Dodał: ~sztygar

W tym wszytkim ostatnim draniem okazał się wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, któremu podlega górnictwo. Wypowiadał się on stale i stanowczo przeciwko opodatkowaniu kopalń. Jak przyszło, co do czego, to głosował za ich opodatkowaniem. Oto sztuka cynizmu i politycznego sprytu.

28.04.2011, g. 21:20

Dodał: ~po co?

Mógłby ktoś pomyśleć z PO, PSL i PJN:

- po co, ten cały lament? Koszt wydobycia węgla, trzeba będzie tylko zwiększyć o wartość podatku i już.

Problem jednak w tym, że trzeba będzie go tak zwiększyć, aby pokryć obciążenia podatkowe za lata ubiegłe.

28.04.2011, g. 20:19

Dodał: ~smerf zgrywus

za niedlugo wegiel bedzie sie lepiej oplacac wrzucac go do szybu jak wydobywac, skonczymy jak stocznie , bedzie drugi walbrzych zostanom ino markety z zarobkami 1250 brutto -------brawo dla tych C-I-U-L-I-w sejmie----trzeba sie bedzie znowu wybrac do warszawy i r,o,z,p,i,e,r,d,o,l,i,c tych debili

28.04.2011, g. 19:48

Dodał: ~erto

myślę, że warto będzie rozliczyć ich przy kolejnych wyborach. Niestety lud jako całość jest głupi. Znowu wygra PełO. Ale ludzie nie myślą i zamiast zagłosować ze swoimi przekonaniami to zagłosują po prostu przeciwko Kaczyńskiemu.

 

Brzydzę się tymi politykami i tym co się dzieje w naszym kraju. A jak pozamyka się kopalnie to gminy jeszcze zapłaczą jak się zrobią z nich wiochy i dziury bez przemysłu