Polska Agencja Prasowa
Ponad jedną czwartą powierzchni Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zajmują lasy, parki i zieleńce.
W Chorzowie miejskie tereny zielone zajmują 20 proc. powierzchni miasta; w Katowicach lasy to blisko 40 proc. obszaru - wynika z danych zebranych przez GZM.
Jak przekazał we wtorek, 29 września, Witold Trólka z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dane na temat wielkości, rodzajów i znaczenia terenów zielonych na obszarze GZM monitoruje departament strategii i polityki przestrzennej urzędu metropolitalnego. Dane te zostały opublikowane i będą aktualizowane w projekcie GreenGZM. Efekty projektu można zobaczyć na portalu InfoGZM.
Metropolia wskazuje, że wbrew utartym stereotypom, odnoszącym się do przemysłowej przeszłości wielu tamtejszych miast i gmin, tereny zieleni i lasy zajmują znaczną ich część - łącznie ponad jedną czwartą całego obszaru GZM. Same lasy to 25,4 proc. terenu Metropolii, a parki i zieleńce (wg GUS - tereny zieleni publicznej będące w gestii samorządów) to ok. 1 proc. powierzchni wszystkich jej 41 gmin.
Z danych zebranych przy tworzeniu projektu GreenGZM wynika, że największy udział powierzchni terenów zieleni ogółem w stosunku do powierzchni ma Chorzów - ok. 20 proc., m.in. dzięki największemu w Polsce Parkowi Śląskiemu.
Wśród gmin o największej bezwzględnej liczbie parków są Sosnowiec (ok. 17), a także Tychy, Bytom, Ruda Śląska oraz Katowice. W przypadku skwerów w czołówce są: Zabrze (ok. 290) Gliwice, Chorzów, Będzin i Bieruń. Pod względem udziału terenów leśnych w powierzchni na pierwszym miejscu jest Kobiór: ponad 82 proc., a wśród miast na prawach powiatu Katowice: blisko 40 proc.
Projekt GreenGZM to pierwszy zbiór informacji o terenach zieleni i lasach w GZM. W jego skład wchodzi interaktywna mapa terenów zieleni publicznej na tle kompleksów leśnych i terenów chronionych (z narzędziami rysowania, pomiaru długości i powierzchni czy sortowania oraz możliwością zestawienia z ortofotomapą). Dla każdego parku opracowano opis z informacją o atrakcjach i zestawem zdjęć.
W projekcie GreenGZM przygotowano też broszurę informacyjną, zawierająca zestaw podstawowych pojęć i definicji związanych z tematyką przyrodniczą (np. teren zieleni, las, rozwój zrównoważony, system przyrodniczy miasta, usługi ekosystemowe, zielona infrastruktura itp.) oraz podstawowe dane liczbowe i procentowe dla GZM nt. terenów zieleni i lasów.
"Terenów zieleni nie można postrzegać jako obciążenie budżetowe, generujące jedynie konieczność utrzymania i pielęgnacji. Warto widzieć w nich czynnik podnoszący atrakcyjność gminy. Nie tylko pod względem komercyjnym, ale przede wszystkim pod względem kreowania zdrowych i przyjaznych warunków życia" - wskazała cytowana przez Trólkę Agnieszka Szczepańska-Góra z departamentu strategii i polityki przestrzennej.
Samorządowcy z GZM przypominają, że obecne zasoby przyrodnicze w gminach i miastach członkowskich lub w ich sąsiedztwie to częściowo efekt inicjatywy z lat 60. ub.w. - stworzenia tzw. Leśnego Pasa Ochronnego dla ówczesnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Aby dostać się do mapy, należy wejść na portal InfoGZM http://infogzm.metropoliagzm.pl/ i wybrać zakładki: "analizy", "mapy" i "GreenGZM".