Remont kopalni soli w Wieliczce

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

Zamknięta od trzech tygodni dla zwiedzających pozostaje kopalnia soli w Wieliczce.
Czas, kiedy nie ma turystów, wykorzystywany jest na przeprowadzenie górniczych prac zabezpieczających, w tym wymiany uszkodzonych elementów obudowy czy przeglądów technicznych.
W kończącym się miesiącu kopalnia w Wieliczce czynna była tylko przez pięć dni, od 2 do 6 listopada. W tym okresie odwiedziło ją około pięciuset osób. W sobotę, 7 listopada, ruch turystyczny został wstrzymany. Funkcjonuje natomiast bez przerwy Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka, organizując nadal pobyty w ramach rehabilitacji pulmonologicznej w podziemnych komorach leczniczych. Konieczna jest więc bieżąca obsługa windy przez mechaników i kontrola wyrobisk w tym rejonie kopalni przez górników.
Na Trasie Turystycznej i w jej okolicach prowadzonych jest obecnie wiele prac. W przedziale schodowym szybu Daniłowicza wykonywane są roboty remontowo-konserwacyjne związane  m.in. z wymianą pojedynczych elementów drewnianych. Część górniczej załogi Trasy Turystycznej realizuje zadania związane z cyklicznym przeglądem maszyn, urządzeń i  instalacji wodno-kanalizacyjnych – właśnie przypada czas tych prac. Przy ruchu turystycznym te zadania zazwyczaj trzeba by realizować po zakończeniu ruchu turystycznego. Prowadzone są także kontrole  stanu technicznego wyrobisk. To wiąże się m.in. z budową rusztowań w wyższych wyrobiskach i sprawdzaniem technicznym ich ociosów, stropów, obudowy. Ponadto na poziomie I w niektórych miejscach wykonywana jest zmiana wystroju, tak aby odsłonić zabytkowe drewniane kaszty. Z kolei na poziomie III w komorze Izabela wymieniane są uszkodzone elementy drewnianej obudowy,  a w najbliższych dniach ruszy też przebudowa spągu w poprzeczni Kaniów, co wiąże się m.in. z wymianą torowiska. Górnicy przygotowują się też do robót związanych z przebudową fragmentu podłużni Antonia – trwa przygotowywanie dokumentacji technicznej. Zamknięcie tężni solankowej jest z kolei okazją do dokonania cyklicznego przeglądu technicznego - wylicza Monika Szczepa, rzecznik prasowy wielickiej kopalni.
Funkcjonuje uruchomiony na powierzchni w sierpniu 2020 r. dodatkowy punkt gastronomiczny „Bistro Posolone”, który w obecnych warunkach prowadzi sprzedaż na wynos. Podobnie funkcjonuje też hotelowa restauracja. Nie próżnują pracownicy biurowi, których zaangażowano do inwentaryzacji środków trwałych. Prócz tego dwie pracownice zostały oddelegowane do wsparcia załogi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieliczce.