Autor: PAP
Podczas weekendowej Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza 600
ozdrowieńców oddało190 litrów krwi i 56 litrów osocza - poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Akcję zorganizowało w swoich terenowych oddziałach w Jastrzębiu Zdroju, Wodzisławiu Śląskim i Rybniku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach we współpracy ze Sztabem Kryzysowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który zaapelował do górników, którzy przechorowali COVID-19 i zostali uznani za zdrowych, o przekazanie cennego daru.
"Cieszę się, że jest taki odzew ze strony górników - ozdrowieńców. Wiem, że także ich rodziny, które przeszły zakażenie koronawirusem, są chętne do oddania krwi czy osocza" powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Przedsięwzięciu patronowała senator Ewa Gawęda, która sama również oddaje krew. "W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nieraz czujemy bezsilność, a to jest właśnie okazja, żeby w prosty sposób zrobić coś pożytecznego, a bardziej symbolicznie - zrobić barbórkowy czy świąteczny prezent bliźnim" - podkreśliła.
Osocze - cenny lek w walce z COVID-19 - może zostać pobrane od osób, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi, przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl.), zostały uznane za wyleczone, są w wieku 18-60 lat i nie przechodziły w przeszłości transfuzji.
Od kobiet po przebytej ciąży są wymagane dodatkowe badania przeciwciał HLA, na które muszą umawiać się indywidualnie. Czas oczekiwania na wynik to około dwa tygodnie. Po otrzymaniu wyniku następuje kwalifikacja do oddania osocza.