Portal gospodarka i ludzie autor: Tomasz Rzeczycki
W kilku miastach na Górnym Śląsku w spisie ulic znaleźć można
ulicę Szczęść Boże. Jej nazwa nawiązuje do tradycyjnego górniczego pozdrowienia, używanego tutaj już w czasach niemieckich.
W Gliwicach ul. Szczęść Boże znajduje się w dzielnicy Sośnicy, przy granicy z Zabrzem. Boczne od niej to ul. Węglowa i ul. Bracka, w pobliżu jest też ul. Sztygarska.
Nazwa ulicy Szczęść Boże "pochodzi" z przemianowania nazwy niemieckiej Glückaufstr. "Glück Auf" to tradycyjne niemieckie pozdrowienie górnicze, stąd zapewne użycie w tłumaczeniu polskiego pozdrowienia górniczego "Szczęść Boże!". Nazwa "Szczęść Boże" funkcjonuje od 1945 r. Nie mam wiedzy o źródłach niemieckiej nazwy, chociaż można się oczywiście domyślać, że ma ona związek z dominującym zawodem mieszkańców dzielnicy. Aktualnie przy ul. Szczęść Boże zameldowanych jest 147 osób na pobyt stały i 2 osoby na pobyt czasowy - wyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
W sąsiadujących z Gliwicami Pyskowicach ul. Szczęść Boże znajduje się w spokojnej części miasta, niedaleko dworca kolejowego i stadionu klubu sportowego Czarni Pyskowice. W Rudzie Śląskiej ulica o takiej nazwie to droga trzeciorzędna prowadząca do zabrzańskiej dzielnicy Biskupice. Natomiast w Rybniku ul. Szczęść Boże znajduje się w centrum miasta, na os. Sławików. U jej wylotu mieści się zbór kościoła adwentystów dnia siódmego.
Także Zabrze posiada w gronie swoich ulic ul. Szczęść Boże. Znajdziemy ją w południowej części śródmieścia, na południe od dworca autobusowego. W latach 1961-1991 była to ul. Gwardii Ludowej.
W tym samym czasie co w Zabrzu, u schyłku XX w., pojawiła się ulica z górniczym pozdrowieniem w nazwie w Bytomiu. To krótka lokalna droga w dzielnicy Rozbark, położona w odległości kilometra od dawnej KWK Rozbark.
Ulica Szczęść Boże otrzymała niniejszą nazwę w 1991 r. na mocy uchwały nr XXII/143/91, której treść dotyczy m.in. zmiany nazwy ul. Żabińskiego na ul. Szczęść Boże. Protokół z sesji, na której uchwalono wymienioną uchwałę oraz ewentualne dokumenty załączone do protokołu związane z projektem uchwały przedłożonym w powyższej sprawie, zostały już zarchiwizowane. Nadmieniam, że na tej ulicy obecnie zameldowanych jest 90 osób - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
W Tarnowskich Górach ul. Szczęść Boże znajduje się w dzielnicy Centrum-Śródmieście, jednak właściwie są to już południowe rubieże miasta. W grodzie gwarków ulica ta zaistniała na mocy Uchwały Nr XI/60/90 Miejskiej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach z dnia 16 lutego 1990 r. w sprawie dokonania zmian w nazewnictwie ulic oraz zmiany nazwy osiedla w mieście Tarnowskie Góry. Mocą tego dokumentu dotychczasowa ul. Jedności Robotniczej została zmieniona na ul. Szczęść Boże. Jest ona przedłużeniem ul. Leopolda Staffa, pod którą droga ta figuruje w dzielnicy Bobrowniki Śląskie - Piekary Rudne.
Przy ul. Szczęść Boże w Tarnowskich Górach znajduje się Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na północ od ulicy znajduje się sięgający głębokości 43 m zaślepiony szyb Szczęść Boże. Wchodzi on w skład podziemnej trasy turystycznej.