Portal gospodarka i ludzie autor: MD
Tuż po święcie Trzech Króli do rąk naszych Czytelników oddamy pierwszy
numer Górniczej w 2021 r. Liczymy, że te 12 miesięcy będzie pełne nadziei, a pandemia i wszystko, co z nią związane przejdzie do historii. O tej właśnie nadziei, którą dała szczepionka na koronawirusa, piszemy w pierwszym numerze w tym roku.
Przedstawiamy także wyniki, jakie w minionym roku osiągnęła Polska Grupa Górnicza. O rezultatach oraz o prowadzonych działaniach poinformował dziennikarzy prezes PGG Tomasz Rogala w czasie konferencji online, która odbyła się przed końcem 2020 r. Menedżer pokazał także, jakie konsekwencje i koszty niesie ze sobą transformacja energetyczna.
Mamy przeszło 40 tys. pracowników, których wynagrodzenia są o 65 proc. wyższe od średniej w regionie. Mówimy o transformacji, ale musimy odpowiedzieć na proste pytanie – gdzie oni będą pracować i za ile? – powiedział prezes Rogala.
W nowym numerze informujemy o zmianie nazwy katowickich kopalń. Wujek połączył się z Murckami-Staszicem i teraz zgrupowane zakłady będą funkcjonować jako Staszic-Wujek. Zmiana dotyczy jednak nie tylko nomenklatury.
Zachęcamy również do lektury wywiadu z Dariuszem Iskaninem, lekarzem i wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia Sejmiku Śląskiego, który wyjaśnia, dlaczego warto się zaszczepić na COVID-19.
Początek roku to doskonały czas na podsumowania. Swoimi spostrzeżeniami na temat minionych 12 miesięcy podzielili się prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Włodzimierz Hereźniak, prezes Taurona Wydobycie Tomasz Cudny, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Gałkowski, przewodniczący śląsko-dabrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, przewodniczący śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski oraz dziekan Wydziału Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej prof. Franciszek Plewa.
W nowym numerze Górniczej przypominamy o wejściu opłaty mocowej oraz przedstawiamy, jak w Czechach będzie wyglądać proces likwidacji górnictwa. W styczniu górnicy zaczęli dostawać pierwsze wypowiedzenia.
Zachęcamy także do lektury tekstu poświęconego nowoczesnej instalacji do granulowania drobnych ziaren, która działa w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Powstała w niespełna pół roku ze środków własnych PGG.
Przyglądamy się też górniczym wieżom szybowym, które choć są wpisane w krajobraz Górnego Śląska, nie zawsze mogą przetrwać w czasie likwidacji kopalń. Są jednak obiekty, które dzięki pełnionej roli, bronią się przed rozbiórką.
Opisujemy także, w jaki sposób KGHM dociera do swoich pracowników. W tym celu wykorzystywany jest profil facebookowy spółki, który funkcjonuje od 2015 r. Jego utworzenie było inicjatywą Departamentu Komunikacji KGHM Polska Miedź. Natomiast do mieszkańców Śląska za pośrednictwem miniserialu „Mamy sprawę” próbuje dotrzeć Stowarzyszenie BoMiasto. Produkcja ma pokazać nieuchronność zmian, które czekają nasz region.
W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast Izbę Tradycji funkcjonującą w kopalni Bolesław Śmiały.
Gdyby wszyscy ci, którzy posiadają pamiątki po swych bliskich i znajomych zatrudnionych w kopalni Bolesław Śmiały, oddali je w moje ręce, powstałoby ogromne muzeum, a nie izba tradycji. Tylko z miejscem na ich eksponowanie byłby problem – mówi Mirosław Leśniewski, który opiekuje się eksponatami.