Trzy węglowe magistrale

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

na trasie pociągu Barbakan
Węglówka, Nadodrzanka i CMK - te trzy kolejowe magistrale węglowe znajdą się od niedzieli,13 czerwca br., na trasie pociągu pośpiesznego Barbakan, łączącego Kraków ze Szczecinem. Obecnie pociąg ten przejeżdża fragmentami tylko dwóch z nich.
Centralna Magistrala Kolejowa to trasa łącząca Górny Śląsk z Mazowszem, zbudowana w latach 70. XX w. w celu szybszego przewozu węgla. Obecnie służy ruchowi pasażerskiemu pociągów ekspresowych i pośpiesznych. Magistrala Węglowa to natomiast wykonana przed drugą wojną światową trasa łącząca Gdynię z Herbami Nowymi i dalej z Tarnowskimi Górami. Jej przebieg częściowo pokrywa się z obecną linią kolejową nr 131. Tutaj obecnie dominują przewozy towarów, w tym węgla, a ruch pasażerski odbywa się w znacznie mniejszej skali.
Trzecia z tras magistralnych to linia kolejowa nr 273 zwana Nadodrzanką lub też wcześniej Nadodrzańską Magistralą Węglową. Stanowi ona połączenie Wrocławia ze Szczecinem przez Głogów, Kostrzyn nad Odrą i Gryfino. Tą trasą dowożony jest węgiel m.in. do Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.
Właśnie na Nadodrzankę od niedzieli, 13 czerwca, skierowany zostanie pociąg pośpieszny Barbakan. Obecnie pomiędzy Poznaniem a Szczecinem kursuje on przez Szamotuły, Wronki, Dobiegniew i Choszczno. Po czerwcowej korekcie rozkładu jazdy pojedzie on przez Świebodzin, Rzepin i Gryfino. Zmiana trasy wymuszona jest pracami remontowymi prowadzonymi na linii Poznań - Szczecin.
W niedalekiej przeszłości dochodziło już do sytuacji wytyczenia trasy pociągu pośpiesznego w taki sposób, aby przejeżdżał on fragmentami wszystkich trzech magistral węglowych. We wrześniu i październiku 2018 r. inny pociąg pośpieszny łączący Kraków ze Szczecinem noszący nazwę Portowiec kursował tymczasowo w taki sposób. Jego trasa wiodła wtedy jednak nie środkowym, lecz południowym odcinkiem Magistrali Węglowej od Zduńskiej Woli przez Bytom do Katowic.
W przypadku pociągu Barbakan przejazd środkowym odcinkiem Węglówki, czyli linii kolejowej nr 131, związany jest z zamknięciem linii nr 16 od Zgierza do Kutna.