Stanowisko ministra energetyki Australii

Portal gospodarka i ludzie  autor: Adam Maksymowicz

 w sprawie trwałego utrzymania poziomu wykorzystania węgla i gazu w elektrowniach
Portal górniczy Mining Weekly (4.06.2021 r.) cytuje wypowiedź australijskiego federalnego ministra energetyki – Angus Taylora, o tym, że „węgiel i gaz pozostaną kręgosłupem energetycznym” tego kraju.
Australijskie statystyki energetyczne z 2021 r., opublikowane przez Departament Przemysłu, Nauki, Energii i Zasobów, wykazały, że około 24 proc. energii elektrycznej w Australii pochodziło ze źródeł odnawialnych w zeszłym roku, w porównaniu z 21 proc. w 2019 r. Wzrost ten był spowodowany większą liczbą instalacji słonecznych. Energia słoneczna stanowi obecnie około 9 proc. całkowitej produkcji, w porównaniu z 7 proc. w 2019 r., przy czym jeden na cztery australijskie domy korzystają z energii słonecznej.
Stabilne źródło niezawodnej energii
Komentując ten stan rzeczy, minister stwierdził, że tempo wzrostu OZE tylko podkreśla ważną rolę, jaką w systemie będą odgrywać bardziej tradycyjne i niezawodne źródła energii. Minister zaznaczył, że wzrost zużycia energii odnawialnej wymaga potrzebę ciągłej i niezbędnej produkcji energii ze źródeł dyspozycyjnych, aby zrównoważyć i uzupełnić wysoki poziom zmiennych dostaw wprowadzanych do systemu energetycznego. System energetyki oparty na tych dwóch podstawowych jej źródłach ma zapewnić przystępną cenowo i niezawodną energię dla konsumentów. Przy tej okazji stwierdził, że węgiel był nadal podstawą naszych dostaw energii elektrycznej, stanowiąc 54 proc. całkowitej produkcji w 2020 r. i odgrywając kluczową rolę jako stabilne, podstawowe źródło niedrogiej i niezawodnej energii.
Gdy nie świeci słońce i nie wieje wiatr
Taylor powiedział, że rząd federalny zapewnia ​​rekordowy poziom energii odnawialnej w Australii, który jest uzupełniany przez generację dyspozycyjną. Jest równoważony produkcją dyspozycyjną energetyki opartej na węglu i gazie ziemnym. - Jesteśmy potentatem w dziedzinie energii odnawialnej i powinniśmy być z tego dumni, ale odnawialne źródła energii potrzebują niezawodnego wytwarzania, aby je wspierać i utrzymywać presję cenową, gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje. Niezawodne źródła energii, takie jak węgiel i gaz, będą nadal potrzebne, aby utrzymać światła i dostarczać energię 24/7 gospodarstwom domowym i firmom, ponieważ coraz więcej odnawialnych źródeł energii wchodzi do systemu - dodał.
Chcesz przegrać wybory – bądź antywęglowy
Wypowiedź  ministra Taylora wydaje się kończyć długoletni spór ekologów i polityków domagających się likwidacji górnictwa węglowego w tym kraju. Tym bardziej że stał się on istotną kwestią w kolejnych wyborach parlamentarnych. Być może jeden z bardziej uderzających przykładów rozwiązania tego rodzaju kwestii miał miejsce w australijskich wyborach krajowych w 2019 r., kiedy to centroprawicowa koalicja pod przywództwem liberałów Scotta Morrisona zachowała władzę pomimo wszystkich sondaży przewidujących łatwe zwycięstwo Partii Pracy. Strategia wyborcza opozycyjnej Partii Pracy, zgodnie z którą alarmizm klimatyczny i ustawodawstwo przeciwwęglowe stały się kluczową kwestią, przyniosły odwrotny skutek w tak zwanych wyborach klimatycznych.