To najlepsze źródło wiadomości

 Portal gospodarka i ludzie  autor: AMC

o branży węglowej i energetycznej
W najnowszym wydaniu  Trybuny Górniczej już w czwartek, 1 lipca, przeczytasz o tym, że PGG poprawia wyniki, a czarna pantera mierzy drgania parasejsmiczne wywołane robotami strzałowymi. Piszemy też o tym, że reformy systemu ETS nie unikniemy. Oto szczegóły.
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wyprodukowały 9,9 mln ton węgla. Jak argumentował podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami prezes PGG Tomasz Rogala, wyniki finansowe w tym okresie okazały się lepsze niż pierwotnie założono w planie techniczno - ekonomicznym (PTE) oraz lepsze w porównaniu do wyników uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego – pisze Jacek Madeja w artykule pt. Zmniejszają stratę.
Z kolei Kajetan Berezowski informuje, że ruch Bielszowice kopalni Ruda eksploatuje dwie ściany. W oparciu o taki właśnie model zakład ma funkcjonować przez najbliższe lata. Trudne warunki geologiczno-górnicze oraz liczne zagrożenia naturalne były jeszcze do niedawna przyczyną problemów z realizacją planów. Sytuacja jednak od pewnego czasu zmienia się na lepsze.
W najnowszej Trybunie Górniczej przeczytasz też artykuł na temat cyfrowego rejestratora drgań Pantera, który jest urządzeniem służącym do pomiaru drgań parasejsmicznych wywołanych na przykład robotami strzałowymi w paśmie częstotliwości od 1 Hz do 100 Hz. Zadaniem niewielkiej skrzynki naszpikowanej elektroniką jest wyznaczenie jednolitych kryteriów oceny szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki na powierzchni.
Unijne regulacje klimatyczne, brak reformy systemu EU ETS będą skutkować podwyżkami cen ciepła i energii elektrycznej w Polsce. Janusz Kowalski, b. wiceminister aktywów państwowych wylicza, że w latach 2021-2023 zostanie bezpowrotnie wytransferowane ponad 47 mld zł na zakup unijnych uprawnień emisji dwutlenku węgla – pisze Aldona Minorczyk-Cichy w tekście pt. Reformy systemu ETS nie unikniemy.
Polecamy także rozmowę z Adamem Mirkiem, prezesem WUG-u, który obchodzi 99. urodziny.
Życzylibyśmy sobie przy tym, aby z każdym kolejnym rokiem branża wydobywcza stawała się coraz bezpieczniejsza, a ludzie będący jej częścią pracowali odpowiedzialnie i po każdej szychcie szczęśliwie wracali do swoich bliskich – mówi prezes WUG-u w rozmowie z Maciejem Dorosińskim.
Zbliżamy się do rekordów zapotrzebowania za energię elektryczną. Czy zapłacimy frycowe za lata zaniedbań? O tym można przeczytać w tekście pt. Upały dadzą w kość energetyce.
Na zakończenie polecamy materiał Kajetana Berezowskiego, który pisze o górnikach, którzy radzą sobie w świecie show-biznesu. Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.