Huty z Grupy Węglokoks mają swój potencjał

Polska Agencja Prasowa

Do końca tego roku powstanie - wypracowana wspólnie ze stroną społeczną
- strategia dla hut skupionych w Grupie Węglokoks, uwzględniająca planowane inwestycje - zapowiedział w poniedziałek wiceminister aktywów Artur Soboń. Ocenił, iż huty te mają potencjał i potrzebują inwestycji dla rozwoju.
W pierwszych dniach września związkowcy z hut należących do grupy kapitałowej Węglokoksu rozpoczęli akcję protestacyjną, domagając się m.in. lepszego nadzoru, jasnej polityki inwestycyjnej oraz prorozwojowej strategii dla ostatnich aktywów hutniczych, kontrolowanych - za pośrednictwem Węglokoksu - przez Skarb Państwa. 23 września huty odwiedził wiceminister Soboń, zapowiadając na 4 października odniesienie się do związkowych postulatów.
W poniedziałek wiceszef MAP przedstawił stronie społecznej swoje propozycje dotyczące dalszych prac nad strategią dla należących do Węglokoksu hut.
 To są propozycje dotyczące w pierwszej kolejności inwestycji i - generalnie - przyszłości wszystkich tych zakładów, które dzisiaj znajdują się w ramach Grupy Węglokoks. Myślę, że wspólnie - i to będzie moja propozycja dla strony społecznej - wypracujemy strategię dla tych spółek, tak aby one mogły się rozwijać - zadeklarował w Katowicach wiceminister.
- One wszystkie (huty z Grupy Węglokoks - PAP) mają swój potencjał, ale rzeczywiście wymagają inwestycji. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie tutaj znaleźć porozumienie - także w zakresie finansowania tych inwestycji - dodał Artur Soboń, który chciałby, aby wspólna strategia dla hut była gotowa do końca roku. Jesteśmy w stanie pracować tak szybko, jak to możliwe - zapewnił.
Wiceminister liczy, że przyjęciu wypracowanej wspólnie ze związkowcami strategii będzie towarzyszyć porozumienie społeczne.
- Chciałbym, żeby te dwa dokumenty były przyjęte jednocześnie: to znaczy by powstała strategia - także z uwzględnieniem propozycji strony społecznej - i być może jakaś forma porozumienia społecznego, która będzie dla strony społecznej satysfakcjonująca - wyjaśnił Soboń.
We wrześniu prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek zapewnił, że nowa strategia Grupy, nad którą trwają obecnie prace, przewiduje także inwestycje w części hutniczej.
- Nasze huty oferują produkty dla budownictwa, infrastruktury, rynku ciepłowniczego czy górnictwa. To ogromne obszary, które wymagają nie tylko permanentnego procesu unowocześniania i uatrakcyjniania oferowanych wyrobów, ale przede wszystkim ogromnych nakładów inwestycyjnych (...). Te nakłady będą miały swoje odzwierciedlenie w budowanej przez nas strategii dla całej Grupy Kapitałowej, którą zamierzamy ogłosić w perspektywie najbliższych miesięcy. To najlepszy czas, by myśleć o inwestycjach, zwłaszcza, że wyniki tego segmentu są bardzo zadowalające - mówił 23 września prezes Węglokoksu.
W ciągu ośmiu miesięcy tego roku Huta Łabędy wypracowała 52 mln zł zysku netto, natomiast przejęta przez Grupę w ub. roku Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej miała 33 mln zł zysku netto. Węglokoks jest obecnie w trakcie wypracowywania rozwiązań dla innych hutniczych spółek: Huty Pokój Konstrukcje i Walcowni Blach Batory, a także w trakcie inkorporacji spółki-córki Węglokoks Stal. Finalizuje też ustalenia związane z obrotem stalą w całej grupie kapitałowej.