GIG do kupienia

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

 Katowicki Instytut w popularnej grze planszowej
Od wtorku, 19 października, można kupić Główny Instytut Górnictwa. To nie jest żart. Ponadto możemy stać się właścicielami Willi Goldsteinów, Spodka, Nikiszowca czy Doliny Trzech Stawów. Na takie zakupy możemy sobie pozwolić w popularnej grze Monopoly, która doczekała się katowickiej edycji.
W grze dedykowanej stolicy Górnego Śląska nie mogło zabraknąć GIG. Instytut jest związany z Katowicami od 76 lat. Jego siedziba znajduje się w dzielnicy Bogucice na granicy z Koszutką. W skład Instytutu wchodzi również powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Misją GIG jest prowadzenie badań naukowych oraz działalności wdrożeniowej i usługowej dla kształtowania korzystnych relacji: człowiek - przemysł - środowisko.
Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska. Instytut prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
Monopoly jest klasyczną gra polegająca na handlu nieruchomościami. Grę wymyśliła Amerykanka Elizabeth Magie w czasie Wielkiego Kryzysu. Monopoly daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się.
Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji. Gra została opatentowana 31 grudnia 1935 r.
Jesienią 2008 r. Gdynia jako pierwsze w historii miasto polskie znalazła się na planszy Monopoly.