Remont Murckowskiej

Polska Agencja Prasowa

Od 2 listopada ul. Murckowska w Katowicach przez ponad miesiąc będzie zwężana
do jednej jezdni. Powodem jest konieczność wymiany tzw. dylatacji na wiadukcie trasy nad ul. Porcelanową. Prace zaplanowano do 12 grudnia.
Ul. Murckowska na tym odcinku jest jedną z kluczowych arterii miasta. Dwujezdniowa, bezkolizyjna trasa z co najmniej trzema pasami ruchu w każdą stronę, to główne połączenie autostrady A4 z drogą ekspresową S86 w kierunku Zagłębia Dąbrowskiego, Drogową Trasą Średnicową, łączącą centra kilku śląskich miast oraz DK79 wiodącą w stronę Bytomia lub Krakowa. Zakłócenie ruchu może powodować w szczycie korki w całej aglomeracji.
Jak podało w środę miasto, w związku z remontem dylatacji na wiadukcie w ciągu ul. Murckowskiej nad ul. Porcelanową od 2 listopada br. zostanie w tym miejscu wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. W pierwszym etapie jezdnia w kierunku Tychów zostanie zamknięta, a ruch przeniesiony na jezdnię w kierunku Sosnowca.
W związku ze złym stanem technicznym dylatacji wiaduktu nad ul. Porcelanową, na początku października br. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach przeprowadził w tym miejscu doraźne prace naprawcze, jednocześnie przygotowując się do przeprowadzenia kompleksowej wymiany dylatacji. Wykonano wtedy połączenia między jezdniami, tzw. przewiązki, po obu stronach wiaduktu.
Trwająca około tygodnia budowa przewiązek wiązała się z zamknięciem skrajnych prawych pasów obu jezdni. Już wtedy spowodowane tym korki znacznie utrudniły ruch w mieście i regionie. Teraz, od 2 listopada, do 12 grudnia, przejeżdżający tamtędy kierowcy muszą liczyć się z poważniejszymi utrudnieniami.
2 listopada jezdnia w kierunku Tychów zostanie zamknięta, a ruch z niej zostanie przeniesiony na jeden pas jezdni, która prowadzi ruch w kierunku Sosnowca. Natomiast ruch w kierunku Sosnowca, będzie odbywał się dwoma pasami, a nie jak dotąd, trzema. Po naprawie dylatacji na zachodniej jezdni zamknięta zostanie jezdnia w stronę Sosnowca, a ruch zostanie przeniesiony na jezdnię w stronę Tychów.
Według informacji miasta w zakres robót wejdą: rozbiórka uszkodzonych dylatacji blokowych, sfrezowanie nawierzchni w obrębie dylatacji, wykucie wnęk, osadzenie elementów kotwiących, montaż nowych dylatacji modułowych z dozbrojeniem i odtworzeniem ścianek zaplecznych, kap chodnikowych, izolacji oraz nawierzchni w obrębie dylatacji. Pod obiektem odtworzone zostaną umocnienia nasypów, naruszone w wyniku przeciekania uszkodzonej dotychczasowej dylatacji.
Remont przeprowadzi wybrana w przetargu firma Primost Południe z Będzina. Koszt naprawy wyniesie niecałe 1,3 mln zł.
Pozostawienie dylatacji na zimę w obecnym stanie mogłoby spowodować ich całkowite zniszczenie, co mogłoby doprowadzić do zamknięcia drogi ze względu na bezpieczeństwo - wyjaśnił zastępca dyrektora ds. eksploatacji MZUIM Konrad Wronowski. Działając w tej chwili, zapobiegniemy ewentualnemu wystąpieniu większych utrudnień w przyszłości - zaznaczył.
Będzie to kolejny remontowany w ostatnim czasie obiekt mostowy w Katowicach. W latach 2020-2021 wykonano m.in.: rozbiórkę i budowę nowego mostu w ciągu ul. Kijowskiej, remont kładki dla pieszych w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino, remont zabytkowego mostu nad rzeką Mleczną w ciągu ul. Zaopusta (jeszcze trwa), remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. Kołodzieja (nadal trwa), budowę kładki dla pieszych w Szopienicach nad rzeką Rawą czy wyburzenie nieczynnego wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Bocheńskiego.