Piotr Pyzik nowym wiceministrem od górnictwa

 autor: JM

15 listopada wicepremier Jacek Sasin wręczył Piotrowi Pyzikowi
powołanie na podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Wg nieoficjalnych informacji Piotr Pyzik ma zostać pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Pyzik jest byłym posłem Prawa i Sprawiedliwości z Gliwic.
Piotr Pyzik jest absolwentem Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie - w 2011 r. uzyskał na tej uczelni licencjat z dyplomacji i stosunków międzynarodowych. Od 2001 r. członek Prawa i Sprawiedliwości, współzałożyciel struktur PiS w województwie śląskim.
W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskał mandat poselski, startując jako lider listy PiS w okręgu gliwickim. W kolejnych wyborach w 2015 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, natomiast w wyborach w 2019 r. nie został ponownie wybrany do Sejmu. W sierpniu 2020 r. został wicedyrektorem PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej.
Wg nieoficjalnych informacji Piotr Pyzik ma zostać pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Wcześniej, od września 2020 r., tę fumkcję pełnił Artur Soboń. Nieoczekiwanie w październiku br. Soboń został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Od tego momentu nadzór nad sektorem górniczym i paliwowym sprawował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.