To będzie druga Bogdanka

autor: JM

Prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel zapowiedział, że jeszcze w pierwszej połowie br. zostaną wznowione prace związane z drążeniem szybu Grzegorz. - Ten szyb pozwoli nam zbudować, w oparciu o złoże Dąb, drugą nową Bogdankę. Nie ma tam metanu, a ściany są tam zaplanowane z bardzo długim wybiegiem – zaznaczył Pytel.
Prezes Taurona Wydobycie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówił m.in. o realizowanych przez spółkę kluczowych inwestycjach. Jak przypomniał niedawno zakończyła się budowa poziomu 800 w kopalni Janina wraz z budową szybu Janina VI. To pozwoliło na zwiększenie efektywności wydobycie dzięki wydłużeniu czasu pracy i skróceniu dojścia do miejsca pracy.
Prezes Pytel przypomniał również o podpisaniu ugody z głównym wykonawcą szybu Grzegorz, co pozwoli na wznowienie inwestycji.
- Będziemy niebawem wznawiać drążenie szybu Grzegorz. Ten szyb pozwoli nam zbudować, w oparciu o złoże Dąb, drugą nową Bogdankę. Nie ma tam metanu, a ściany są tam zaplanowane z bardzo długim wybiegiem. Natomiast na jeśli chodzi o ewentualne oddziaływanie na powierzchnię, to na górze są lasy i pola i nie ma zabudowań, więc to jest bardzo dobre – wyliczał Pytel.
Jak dodał dodatkowym atutem jest czterokilometrowe połączenie kolejowe kopalni z elektrownią w Jaworznie, gdzie ma trafiać urobek.
- Jeszcze kilka lat i to wszystko zafunkcjonuje – powiedział Pytel.
Przypomnijmy, że uroczyste oddanie terenu pod tę inwestycję miało miejsce we wrześniu 2017 r. Wówczas zapowiadano, że szyb osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r., nikt jednak nie zakładał wówczas zawieszenia realizacji projektu.
Jak wynika z wcześniejszych informacji przekazanych przez przedstawicieli Taurona wznowiona budowa szybu Grzegorz ma się zakończyć w 2027 roku.