Śląskie Centrum

Autor: MD

Wolności i Solidarności zaprasza na Noc Muzeów
 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza w najbliższą sobotę, 14 maja, na Noc Muzeów. Tego dnia w w godzinach od 14.00 do 22.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą ŚCWiS. Jej nowa odsłona została przygotowana w 2021 r. na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek.
Ponadto w ramach Nocy Muzeum możliwe będzie zwiedzenie katowickiej kopalni ze świadkiem historii. W czasie tej wizyty, na która obowiązują zapisy w ŚCWiS będzie można zobaczyć łaźnie łańcuszkową, stację ratowniczą czy przyszybowy punkt opatrunkowy, a więc miejsca, które odegrały ważne rolę w czasie wydarzeń grudnia 1981 r. Zwiedzenie jest zaplanowane na 17.00 i 19.00. Start pod Pomnikiem-Krzyżem Dziewięciu Górników z Wujka.
W sobotę nie zabraknie także atrakcji dla fanów muzyki. Przy kopalni dwa koncerty da bowiem katowicki raper Miuosh. W ich repertuarze znajdą się piosenki ze spektaklu Wujek ’81. Czarna Ballada. Tu także obowiązują rezerwację. Pierwszy z koncertu rozpocznie się o 18.00, a drugi o 20.00.
ŚCWiS przygotowało także pokój gier – o Wolność i Solidarność. W ramach Nocy Muzeów odbędą się także akcja „Wiosenne porządki” oraz warsztaty dotyczące tworzenia historycznej notatki z muzeum oraz z sitodruku, na których będzie można poznać metody działania konspiracyjnych wydawnictw z lat 80. ubiegłego stulecia.