Ośmiu górników

autor: JAN

 podtrutych tlenkiem węgla
Podczas prac związanych z pogłębianiem Szybu Grzegorz, należącego do Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, ośmiu górników podtruło się tlenkiem węgla.
Wszystkie osoby zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitala celem dalszej diagnostyki, z czego 4 pracowników zwolniono do domu, a 4 nadal przebywa w szpitalu – poinformowało w komunikacie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.
Poszkodowani to pracownicy firmy zewnętrznej.
Szyb Grzegorz był anonsowany jako strategiczna inwestycja spółki. Podkreślano, że jej realizacja pozwoli na skrócenie dróg transportu ludzi i materiałów do miejsc pracy górników, a także podniesie wydajność pracy załogi, poprzez wydłużenie efektywnego czasu jej pracy. Pierwotnie inwestycja miała być zakończona w 2023 r.
Przypomnijmy, że w maju 2021 r. ogłoszono, że inwestycja zostanie zatrzymana. Wówczas Grupa Tauron podała także, że odpowiednio ją zabezpieczy. Po kilku miesiącach okazało się, że nadszedł odpowiedni czas na reaktywację projektu. Już w styczniu ruszyły prace przygotowawcze do wznowienia głębienia Szybu Grzegorz. Wznowiony został ruch górniczych wyciągów szybowych. Budowa została ostatecznie wznowiona pod koniec marca tego roku.
To pierwsza w historii polskiego górnictwa węglowego inwestycja z zastosowaniem tzw. wieży szybowej ostatecznej. Oznacza to, że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu, bez konieczności jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową. W okresie głębienia szybu wysokość wieży wynosi 35 m, a docelowo wieża ma mieć 52 m wysokości. Sam szyb będzie miał średnicę 7,5 m, a jego głębokość wyniesie 870 m.