Stulecie odkrycia

Aautor: TRz

 kopalni w Krzemionkach będzie świętowane przez kilka miesięcy
 Najstarsza znana w Polsce kopalnia głębinowa Krzemionki obchodzić będzie w tym roku ważny jubileusz. Sto lat temu odkryte zostały przez naukowców pozostałości neolitycznego górnictwa na północ od Ostrowca Świętokrzyskiego. Przygotowany został już harmonogram obchodów związanych z tą rocznicą.
Neolityczne kopalnie krzemienia znane były okolicznym rolnikom, jednak nie zdawali oni sobie sprawy z ich znaczenia. Zmieniło się to po tym, jak 19 lipca 1922 r. trafił w tamten rejon pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie prof. Jan Samsonowicz, realizujący w tamtej okolicy badania geologiczne. Jego uwagę zwróciły dosyć głębokie leje we wsiach Krzemionki i Magonie. Tak się zaczęła współczesna historia krzemionkowskiej kopalni, dostępnej obecnie do zwiedzania.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaplanowało obchody jubileuszu stulecia odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Zostały one podzielone na trzy etapy. Od 16 do 24 lipca 2022 r. mają być przeprowadzone Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Składają się na to inscenizacja historyczna, promocja okolicznościowej monety NBP i karty pocztowej Poczty Polskiej oraz wernisaż wystawy fotografii Megality.
Miesiąc później, od 13 do 15 sierpnia, przewidziany jest Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Natomiast 15 i 16 września ma się odbyć konferencja naukowa poświęcona historii badań pradziejowego górnictwa nad Kamienną.
Niejako w cieniu głównego jubileuszu pozostają dwa mniejsze, przypadające w tym roku. Siedemdziesiąt lat temu, w 1952 r. powstał pierwszy projekt trwałego zabezpieczenia szybów krzemionkowskich. Natomiast dwadzieścia lat temu, w 2002 r. otwarto na terenie rezerwatu pawilon nr 3 mieszczący rekonstrukcje pracowni krzemieniarskiej
Podziemną trasę w Krzemionkach w 2021 r., od momentu jej otwarcia po remoncie 19 lipca do 31 grudnia, zwiedziło około 20 tys. osób. W 2022 r. (od 1 stycznia do 31 maja) Krzemionki odwiedziło około 9 400 osób.