Węglokoks rozpoczął

Polska Agencja Prasowa

działania służące importowi węgla
 Węglokoks SA otrzymał decyzję o zakupie węgla na rynkach międzynarodowych. Oprócz swojej podstawowej działalności gospodarczej, zaczęliśmy więc działania związane z importem węgla - potwierdzili w czwartek przedstawiciele katowickiej spółki. Szczegóły podjętych działań są tajemnicą handlową firmy.
PAP dotarła w czwartek do dokumentu, z którego wynika, że premier Mateusz Morawiecki, na wniosek resortu klimatu, wydał decyzję nakazującą spółkom Skarbu Państwa - Węglokoksowi i PGE Paliwa - zakupienia i sprowadzenia do Polski 4,5 mln ton węgla, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe.
Zgodnie z pismem, do końca sierpnia Węglokoks ma kupić 2 mln ton węgla, a spółka PGE Paliwa 2,5 mln ton. Surowiec ma trafić do Polski przed końcem października.
Potwierdzam, że Węglokoks SA otrzymał decyzję o zakupie węgla na rynkach międzynarodowych. Oprócz swojej podstawowej działalności gospodarczej, zaczęliśmy więc działania związane z importem węgla - powiedział PAP rzecznik Węglokoksu Jarosław Latacz.
- Wszystkie działania handlowe stanowią tajemnicę handlową przedsiębiorstwa; związani jesteśmy szeregiem umów międzynarodowych, w związku z czym nie mamy w tej chwili możliwości udzielania odpowiedzi na szczegółowe pytania - dodał rzecznik, nawiązując do pytań PAP na temat szczegółów podjętych przez firmę w tym zakresie działań.
Katowicka Grupa Węglokoks, oprócz eksportu, jest także istotnym graczem na rynku stali i surowców. Ponadto zajmuje się importem, logistyką i handlem międzynarodowym. Po pięciu miesiącach tego roku jednostkowe przychody Węglokoksu przekroczyły 1,4 mld zł, a zysk brutto wyniósł 103 mln zł