Nowa linia

autor: TRz

autobusowa M11 Katowice - Pyrzowice ominie Główny Instytut Górnictwa
Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach wprowadza w sobotę, 30 lipca 2022 r. kolejną zmianę w układzie linii autobusowych. Od tego dnia przestają kursować autobusy linii 119 i 170, łączących Katowice z Sączowem oraz z położoną w gminie Ożarowice wsią Strąków. W zamian ZTM Katowice uruchamia linię M11 na trasie Katowice - lotnisko Pyrzowice.
Zmiana będzie korzystna dla pasażerów, ale nie dla wszystkich. Na likwidowanych liniach autobusy kursowały bardzo rzadko. Na linii 119 wykonywany był tylko jeden kurs na dobę w dni robocze z Katowic o godz. 7.33 oraz jeden kurs ze Strąkowa. Natomiast na linii 170 autobus z Katowic odjeżdżał też tylko w dni robocze dwa razy - o 7.02 i 15.08. Również w kierunku przeciwnym były tylko dwa odjazdy z Sączowa.
Natomiast nowa linia M11 ma zaplanowane kursy od wczesnego rana do późnej nocy. Autobusy z Katowic przez Siemianowice Śląskie, Wojkowice, Sączów i Ożarowice na pyrzowickie lotnisko będą kursować w dni robocze średnio co godzinę, od 4.36 do 23.42. W dni wolne przewidziano dziesięć par kursów.
Świeżo uruchamiana linia M11 wyznaczona została jednak nieco inną trasą niż likwidowane linie. Autobusy 119 i 170 zatrzymywały się bowiem w dzielnicy Koszutka przy Głównym Instytucie Górnictwa. Natomiast autobusy M11 ominą przystanek przy GIG-u, jadąc innymi ulicami.
To już kolejna zmiana w układzie połączeń pasażerskich dokonana tego lata przez ZTM Katowice. Poprzednio, 16 lipca br. zlikwidowana została jedna z najstarszych linii autobusowych w województwie śląskim, jaką była linia nr  4 Tychy - Katowice. Zamiast niej uruchomiono linię  M10 na trasie Kobiór - Tychy - Katowice.
Natomiast od 25 czerwca funkcjonuje linia M107 Pyskowice - Zbrosławice - Tarnowskie Góry. W związku z jej utworzeniem zmieniono trasy kilku innych linii, w tym: 134, 153, 191 czy 791.