Polska Agencja Prasowa
lipiec br. najlepszym miesiącem w historii w segmencie cargo
Tegoroczny lipiec przyniósł na lotnisku Katowice najlepszy dotąd tamtejszy wynik w obsłudze lotniczego cargo: przeładunki frachtu sięgnęły tam 4 142 ton. Samoloty towarowe startowały i lądowały blisko 450 razy.
Jak poinformował w czwartek Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, w lipcu br. odprawiono tam 4 142 ton frachtu, czyli o 1 535 ton więcej (o 58,9 proc.) niż podczas siódmego miesiąca 2021 r. Jest to najlepszy miesięczny rezultat w tym segmencie ruchu w historii lotniska - dotychczasowy rekord pochodził z marca 2008 roku i wynosił 4 141 ton ładunków.
Lipiec 2022 r. to na katowickim lotnisku, noszącym imię Wojciecha Korfantego, 448 startów i lądowań frachtowców, o 76 więcej (o 20,4 proc.), niż w zeszłym roku.
Od stycznia do końca lipca br. w Katowice Airport przeładowano ogółem 23 805 ton frachtu - o 7 382 ton więcej (o 45 proc.), niż w tym samym okresie zeszłego roku. Samoloty cargo wykonały w tym czasie 3 146 startów i lądowań, tj. o 1 035 więcej (o 49 proc.), niż podczas pierwszych siedmiu miesięcy 2021 r.
- Przewozy cargo w Katowice Airport rosną nieprzerwanie od dwudziestu jeden miesięcy, czyli od listopada 2020 r. Zagrożeniem dla tego pozytywnego trendu są coraz gorsze wskaźniki makroekonomiczne w poszczególnych europejskich państwach i trudna sytuacja geopolityczna na świecie - przyznał prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.
- Są to czynniki, które mogą spowodować korektę na rynku przewozów frachtu lotniczego, co w przypadku Pyrzowic może przełożyć się na spowolnienie tempa wzrostu. Nie zmienia to faktu, że 2022 rok i tak będzie w Katowice Airport rekordowy. Obecnie prognozujemy, że na pyrzowickim lotnisku - po raz pierwszy w historii - odprawione zostanie ponad 40 tys. ton ładunków w skali roku - zasygnalizował Tomasik.
Władze katowickiego lotniska przypominają, że swoje regionalne bazy mają tam czołowi operatorzy cargo w Europie, m.in. Amazon, DHL Express, FedEx, Lufthansa Cargo i UPS.
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. - 2,32 mln.
Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.