W tym roku JSW

autor: Kajetan Berezowski

 wyprodukuje o 400 tys. t węgla do celów energetycznych więcej, niż planowano
Jastrzębska Spółka Węglowa, największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, uruchomiła produkcję węgla do celów energetycznych sortymentu orzech. Podaż ma wynieść do 180 t na dobę. Surowiec sprzedawany jest od zeszłego tygodnia w kopalni Budryk z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych.
Do kopalni Budryk w Ornontowicach należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. Następnie kupujący składa stosowny dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. Następuje załadunek węgla, samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu. To ostatni etap związany z zakupem węgla. 
Jak i gdzie kupować?
Osoba, która chce zakupić węgiel dla kilku osób, musi posiadać przy sobie pełnomocnictwa, które upoważniają do złożenia w imieniu kupującego czytelnego podpisu na fakturze, na której znajduje się oświadczenie potwierdzające nabycie i przeznaczenie węgla. Druki pełnomocnictw dostępne są na stronie internetowej www.jsw.pl/dla-kontrahentow/cennik-wegla. Dodatkowo osoba kupująca musi przedstawić dokument potwierdzający, że pod danym adresem znajduje się źródło spalania na węgiel. Jeżeli dany transport nie posiada tak zwanych przegród, kupujący powinien złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na załadunek łączony.
Wyjście naprzeciw potrzebom rynku to niezwykle istotna kwestia. Jak wiadomo, ornontowicka kopalnia, jak zresztą cała spółka, specjalizuje się w produkcji węgla koksowego. Jest on wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. Głównymi odbiorcami są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, we Włoszech i w Indiach. W swoim planie techniczno-ekonomicznym kopalnia ma zamiar wyprodukować w bieżącym roku 2,5 mln t surowca.
W kolejnych latach ilość ta będzie rosnąć, aby w 2028 r. osiągnąć docelową wartość 2,85 mln t. Modernizowany jest nadal zakład przeróbczy, dzięki któremu sukcesywnie zwiększana będzie produkcja węgla koksowego, tak aby już od 2026 r. zakład produkował wyłącznie węgiel koksowy. Mimo to w II kwartale 2022 r., licząc rok do roku, w JSW mniejsze było wydobycie węgla koksowego, a większe energetycznego. 
Wyjście ku potrzebom rynku
W sumie w br. JSW wyprodukuje o 400 tys. t węgla do celów energetycznych więcej, niż planowano. W sumie, w 2022 r. spółka wyprodukuje ponad 2,7 mln t węgla do celów energetycznych. Dodatkowo JSW uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 t na dobę. Kolejna instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września 2022 r.
Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tys. t granulatu do celów energetycznych. Granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej, dużych elektrociepłowni, posiadających odpowiednie instalacje. Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno też zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego. 
Władze spółki w zaktualizowanej strategii z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW na lata 2022-2030 przekazały, że tegoroczny cel produkcji węgla ustalono na 14,5 mln t z zakładanym do 2030 r. wzrostem do 16,1 mln t, przy zwiększeniu udziału produkcji węgla koksowego z 84 proc. w br. do powyżej 90 proc. od 2026 r.